Polska na 18. miejscu w Europie pod względem opieki kardiologicznej

07 Grudnia 2016, 15:01

Według opublikowanego dziś w Brukseli Europejskiego Indeksu Oceniającego Opiekę Kardiologiczną 2016 (Euro Heart Index, EHI) opieka kardiologiczna w Polsce polepszyła się. Obecnie zajmujemy 18. miejsce wśród 30 badanych krajów. Indeks porównuje opiekę kardiologiczną w 30 państwach europejskich. Przoduje w nim Francja, tuż za nią plasuje się Norwegia i Szwecja.

„Jeśli chodzi o opiekę kardiologiczną, Polska zmagała się z tymi samymi problemami, co wiele innych krajów Europy Centralnej.” – mówi dr Beatriz Cebolla, dyrektor EHI. „Zaczynamy jednak zauważać, że Polacy są w stanie porzucić niezdrowy styl życia, walczyć z otyłością, spożyciem alkoholu i nadciśnieniem. Działania zapobiegawcze w całej populacji przyniosły całkiem zadowalające wyniki. W Polsce od dawna przywiązuje się dużą wagę do intensywnej terapii kardiologicznej i odpowiedniego dostępu do podstawowych leków, dzięki czemu wskaźniki przeżycia są dobre. Zapobieganie stanom wymagającym intensywnej terapii i leczenie, a także rehabilitacja po leczeniu wymaga jeszcze pracy.  Jeśli zmiany będą ciągle i systematyczne, polscy pacjenci mogą spodziewać się jeszcze lepszej opieki w przyszłości.”

Profesor Arne Björnberg, przewodniczący HCP, przedstawia szerszą perspektywę: „W przypadku opieki kardiologicznej istnieje duża rozbieżność między europejskimi wytycznymi w zakresie leczenia pacjentów i udzielania pomocy kardiologicznej. Wdrażanie podstawowych, niedrogich leków kardiologicznych jest chaotyczne i nie jest dostosowane do potrzeb Europejczyków. Bardziej systematyczne leczenie statynami i klopidogrelem mogłoby uratować tysiące żyć!”

„Istnieje wyraźna zależność między wysokimi wydatkami a dobrymi wynikami. Bogate kraje mogą sobie pozwolić na przyjmowanie do szpitali pacjentów, u których wskazania do leczenia są mniej wyraźne, dzięki czemu przeciwdziałają pogarszaniu się stanu zdrowia ludzi.” – dodaje profesor Bjornberg. „Można też jednak osiągnąć dużo przy skromniejszych budżetach, dobrze określając priorytety.”

Pełny raport załączamy poniżej.

Redakcja

Źródło: Health Consumer Powerhouse


Załącznik:
    Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

    Dodaj komentarz