Raport: jakie leki najczęściej kupują Polacy. Ile na nie wydają?

08 Grudnia 2016, 11:20

W 2015 r. Polacy kupili 70 mln leków przeciwbólowych. Wśród suplementów diety najpopularniejsza jest witamina D, której rozeszło się aż 6 mln egzemplarzy.

To wynik opublikowanego w tym miesiącu badania Target Group MillwardBrown  przeprowadzonego dla WP i KtoMaLek.

Badani pacjenci wydali na leki 670 mln zł

Na statystycznego Polaka przypadły prawie dwa opakowania leków przeciwbólowych. Ze względu na brak czasu, aby skorzystać z porady lekarskiej, najczęściej kupujemy leki dostępne bez recepty. Wzrasta liczba samoleczących się pacjentów – 34 proc. badanych, przy czym 74 proc. kupuje głównie leki OTC, a 57 proc. na receptę. Ale przy tym Polacy oceniają swój stan zdrowia jako ogólnie dobry i nie czują się specjalnie chorzy. Jeśli już, to najczęściej skarżą się ból gardła – 33 proc. badanych, kaszel – 26 proc. Cierpią też na dolegliwości bólowe, np. bóle głowy, stawów, mięśni. Na bezsenność uskarżało się 13,6 proc. respondentów. Rośnie jednak świadomość w dbaniu o zdrowie. 44 proc. zadeklarowało, że wykonuje badania okresowe, nawet jeśli nic im nie dolega.

Najpopularniejsze leki przeciwbólowe

55 proc. pacjentów informacji o lekach i interakcjach szuka u lekarzy i farmaceutów, ale co piąty Polak korzysta z Internetu. Badani przyznają, że wolą zamienniki leków niż oryginale. To duża grupa, bo aż 80 proc. badanych. 32 proc. korzysta w zakupie z porad lekarzy lub farmaceutów.

Najczęściej kupowanymi i najpopularniejszymi są leki przeciwbólowe i – jak wynika z badania – 17 proc. stosuje dwa trzy razy w miesiącu, 9 proc. nawet kilka razy w tygodniu. Popularne są także suplementy diety, głównie zawierające kompozycje witaminowe. W badanym okresie pacjenci kupili 56 mln opakowań, najwięcej witaminy D. Na drugim miejscu znalazła się witamina C. Sięgamy także po zioła – 21 mln opakowań. Najbardziej lubimy rumianek, szałwię i melisę.

Rośnie spożycie suplementów diety

Badanie to potwierdza wcześniejsze wyniki, wciąż – pomimo zwiększonej samoświadomości – spożywamy zbyt dużo suplementów i korzystamy z samoleczenia, a autorytetami stają się coraz częściej internet i tzw. Dr Google. Jak podawał Dziennik Gazeta Prawna, Polacy kupili najwięcej suplementów diety od lat. Wydali na nie tylko w pierwszej połowie 2015 roku 1,54 mld zł, kupując 94,5 mln opakowań. To o 10 mln więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku i 22 mln więcej w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 roku.

Duże dawki leków na przeziębienie tylko na receptę

Już od nowego roku zmienią się przepisy dotyczące sprzedaży leków stosowanych w leczeniu przeziębienia. Dla pacjentów kupujących je bez recepty zostanie wyznaczony limit, ponieważ zawarte w produktach substancje wykorzystywane są też do wytwarzania narkotyków, a w nadmiernych ilościach działają odurzająco. Na zakup większej dawki zgodę będzie musiał wyrazić lekarz. Nowelizacja zakłada, że od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność. Projekt rozporządzenia przewiduje następujący maksymalny poziom tych substancji w lekach: pseudoefedryna – 720 mg, kodeina – 150 mg, dekstrometorfan – 360 mg.

Janusz Maciejowski

Źródło: mat. press

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz