Są zmiany w projekcie dotyczącym sieci szpitali

27 Grudnia 2016, 11:59

Do sieci szpitali wejdą placówki powiatowe z jednym oddziałem i szpitale jednoprofilowe. Resort zdrowia zmienił projekt ustawy.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło poprawki do projektu ustawy o sieci szpitali. Uwzględniono uwagi najmniejszych placówek powiatowych, które najbardziej obawiały się utraty finansowania.

Są zmiany w sieci

Pierwsza wersja ustawy, która trafiła do konsultacji pod koniec września mówiła, że placówka musi posiadać dwa z pięciu oddziałów: internę, chirurgię ogólną, ginekologię i położnictwo, neonatologię, pediatrię, aby trafić do nowo tworzonej sieci szpitali. A tylko szpitale zakwalifikowane do niej otrzymają finansowanie z budżetu państwa w ramach ryczałtu. Propozycja MZ spotkała się z falą krytyki zarówno ze strony dyrektorów mniejszych szpitali, ale także posłów opozycji, którzy wskazywali, że wiele placówek nie znajdzie się w sieci.

Ministerstwo wprowadziło jednak do projektu pewne korekty. Po zmianach jedynemu szpitalowi udzielającemu świadczeń w danym powiecie wystarczy jeden z wymienionych oddziałów, by być w sieci. Wszystko wskazuje też na to, że ocaleją niektóre szpitale jednoprofilowe. Nowelizacja gwarantuje wejście do sieci placówkom reumatologicznym i kardiologicznym. Zgodnie z pierwotnym projektem nie miałyby takiej możliwości, a skazane wyłącznie na działalność komercyjną, nie byłyby się w stanie utrzymać.

Część świadczeń bez limitu

W opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia do ustawy ministerstwo określiło też 12 rodzajów świadczeń, które wymagają finansowania innego niż ryczałtowe. Nielimitowane pozostaną porody, procedury ratujące życie i leczenie onkologiczne. Poza ryczałtem finansowane będą też programy lekowe, chemioterapia, radioterapia i rehabilitacja. Osobne środki trafią na zabiegi leczenia zaćmy i endoprotezoplastyki stawu biodrowego, jedne z najtrudniej dostępnych i drogich świadczeń gwarantowanych. Odrębnie sfinansowana zostanie też nocna i świąteczna pomoc lekarska, która po wejściu w życie ustawy ma być dostępna w każdym szpitalu prowadzącym izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. Zdaniem pacjentów to jedna z najważniejszych zmian zwiększających dostęp do leczenia.

MZ nie uwzględniło natomiast uwag anestezjologów i na pierwszym poziomie nie znajdą się oddziały intensywnej terapii. Zdaniem specjalistów może to zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Resort nie zdecydował się też na wyodrębnienie oddziałów gastroenterologicznych, których nie ma na żadnym z profili zabezpieczenia szpitalnego. Według ekspertów może to znaczyć, że gastroenterologia stanie się częścią oddziałów internistycznych i chirurgicznych ze szkodą dla pacjentów.

Bez konkursów

Zgodnie z projektem, miałoby powstać sześć typów szpitali: powiatowe i gminne (I stopnia), wojewódzkie (II stopnia), wielospecjalistyczne (III stopnia) oraz onkologiczne i pulmonologiczne, pediatryczne oraz instytuty. W ramach sieci wykorzystywanych będzie ok. 91 proc. środków na leczenie szpitalne. Nie zmienią się zasady kontraktowania opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, a także części rehabilitacji i opieki specjalistycznej, która nie znajdzie się w sieci.

Projekt dotyczący sieci szpitali trafił na Komitet Stały Rady Ministrów. Zmiany mają wejść w życie od połowy przyszłego roku.

AS

Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy także:

  • O tym, że szpitale obawiają się zmian w finansowaniu pisaliśmy tutaj
  • O krytycznych uwagach pod adresem projektu o sieci szpitali pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz