Jest apel do premier Szydło w sprawie standardów opieki okołoporodowej

28 Grudnia 2016, 15:14

Fundacja Rodzić po ludzku apeluje do premier Beaty Szydło o przywrócenie standardów opieki okołoporodowej. Pod petycją podpisało się już ponad 73 tys. osób. 

Zmiany w ustawie o działalności leczniczej spowodowały, że standardy opieki okołoporodowej, ale także standardy łagodzenia bólu porodowego i postępowania w ciąży powikłanej, wkrótce przestaną obowiązywać w dotychczasowej formie. Pod petycją w tej sprawie do premier Beaty Szydło podpisy zbiera Fundacja Rodzić po Ludzku.

Minister poprał lekarzy

Najpóźniej do końca 2018 roku minister zdrowia wyda nowe standardy. Ale nie będą one określały procedur medycznych, tylko zasady organizacji opieki medycznej. Zmiany wywołały spory niepokój. Resort zdrowia broni się tłumacząc, że to nie urzędnicy powinni decydować o sposobie postępowania medycznego. Zdaniem ministerstwa standardy powinny być przygotowywane przez towarzystwa naukowe. Podobnego zdania jest samorząd lekarski, który zresztą o takie zmiany w ustawie o działalności leczniczej od dawna postulował.

Oburza nas fakt, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ignorując wypracowany przez środowiska medyczne i pacjenckie konsensus, przychylił się do jedynego głosu sprzeciwu reprezentowanego przez Naczelną Radę Lekarską. Co więcej, zataił zaproponowaną zmianę przed opinią publiczną, a także ekspertami zajmującymi się zagadnieniami poprawy opieki okołoporodowej, uniemożliwiając tym samym podjęcie otwartej dyskusji nad sensem jej wprowadzenia - czytamy w petycji do premier Beaty Szydło, pod którą podpisy zbiera Fundacja Rodzić po Ludzku. Jest ich już ponad 73 tys.

A jakie są oczekiwania?

- Liczymy na to, że spowoduje Pani przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej stanowiących gwarancję nowoczesnej, skierowanej na potrzeby kobiet opieki, i da tym samym każdej Polce możliwość rodzenia po ludzku. Obawiamy się, że likwidacja Standardów spowoduje pogorszenie, i tak niezbyt dobrej, sytuacji kobiet na porodówkach. Brak powszechnie obowiązującego prawa cofnie nas do czasów, kiedy zasady postępowania w szpitalu stanowione były przez pracujący w nim personel, a kobieta traktowana była w sposób nieludzki i przedmiotowy – czytamy w petycji.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku

Polecamy także:

  • O zmianach dotyczących standardów opieki okołoporodowej pisaliśmy tutaj
  • O stanowisku MZ w sprawie standardów pisaliśmy tutaj
  • o stanowisku NIL w sprawie standardów pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz