Anestezjolodzy przeciwko zmianom w finansowaniu intensywnej terapii

02 Stycznia 2017, 15:28

Nowy projekt ustawy o sieci szpitali nie uwzględnia wielu uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych – uważa Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów i postuluje o pozostawienie finansowania intensywnej terapii i anestezjologii na dotychczasowych zasadach.

Pod koniec grudnia resort zdrowia opublikował nową wersję projektu dotyczącego sieci szpitali. Zmiany dotyczyły między innymi szpitali powiatowych i placówek jednoprofilowych. Po korekcie projektu, mają się one znaleźć w sieci.

Zdaniem anestezjologów z ZG ZZA nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia jest całkowicie niezrozumiała w kontekście zapewnienia kompleksowości udzielania świadczeń. Dlaczego? Bo umożliwia na przykład kwalifikacje do sieci szpitali świadczeniodawców, który realizują umowę tylko w jednym zakresie chorób wewnętrznych.

Zmiany w finansowaniu zagrażają bezpieczeństwu pacjentów

Ale anestezjolodzy mają też inne uwagi do projektu. Obecnie wartość finansowania świadczeń realizowanych dla pacjentów leczonych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii uzależniona jest od ciężkości stanu pacjenta i od zrealizowanych poszczególnych procedur medycznych. Świadczenia te traktowane są jako procedury ratujące życie i w praktyce nie są objęte limitem finansowania w ramach umów zawartych przez świadczeniodawców z NFZ w rodzaju lecznictwo szpitalne.

Proponowany w projekcie ustawy ryczałtowy model rozliczania świadczeń w oddziałach intensywnej terapii spowoduje drastyczne ograniczenie liczby stanowisk  intensywnej terapii w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii powodując obniżenie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów będących w stanie bezpośredniego zagrożenia życia – twierdzą anestezjolodzy z ZG ZZA i wnioskują o uzupełnienie w projekcie rozporządzenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej, które wymagają ustalenia odrębnego sposobu finansowania o świadczenia z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii   i utrzymanie obecnego sposobu finansowania.

Zmniejszy się dostęp do świadczeń

W Polsce wskaźnik śmiertelności pooperacyjnej w opublikowanej przez Ministra Zdrowia w dniu 30 kwietnia bieżącego roku Mapie Potrzeb Zdrowotnych dla Polski wynosi obecnie np. chorób układu nerwowego 6,3 proc. chorób układu pokarmowego 4,2 proc. chorób układu kostno-szkieletowego 1,9 proc. W ocenie ZG ZZA wprowadzenie zmian zmniejszających dostęp do świadczeń z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii może te wskaźniki znacząco pogorszyć. Projektowane zmiany mogę mieć także negatywny wpływ na przeżywalność pacjentów z urazami wielonarządowymi i innymi stanami bezpośrednio zagrażającymi życiu – podkreślają anestezjolodzy.

Aleksandra Smolińska

Źródło: ZG ZZA

Polecamy także:

  • O zmianach w projekcie dotyczącym sieci szpitali pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz