WHO podsumowuje 2016 rok

05 Stycznia 2017, 11:36

Niestabilna sytuacja polityczna, trudna sytuacja ludności cywilnej i pracowników systemu opieki zdrowotnej na obszarach objętych wojnami i konfliktami zbrojnymi i brak odkryć w dziedzinie antybiotykoterapii – to w ocenie Światowej Organizacji Zdrowia największe problemy zdrowotne minionego roku.

WHO opracowała raportu dotyczący głównych problemów zdrowotnych 2016 roku. Większości z nich nie udało się dotąd rozwiązać. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że będziemy się z nimi borykać także w kolejnych latach.

Pogłębiają się nierówności zdrowotne

Jednym z głównych problemów zdrowotnych ubiegłego roku w ocenie WHO jest m.in. brak wystarczającej liczby szczepionek w Afryce, coraz większe nierówności zdrowotne w poszczególnych grupach społecznych, zwiększenie liczby zgonów w Europie uwarunkowanych nadmiernym spożyciem alkoholu oraz niepokojący wzrost liczby dzieci z niedosłuchem. Na uwagę zasługuje również coraz bardziej zanieczyszczone powietrze.

Zdaniem WHO, podobnie jak w 2016 roku, nadal zmagać się będziemy z ogniskami gorączki krwotocznej Ebola. Będzie to wymagało sprawnych działań zapobiegawczych, oraz kontynuowania wzmożonego nadzoru nad potencjalnymi zachorowaniami. Zakażenia wirusem Zika, będą nadal stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Są też dobre wiadomości

Rok 2016 był szczególnie efektywny w zakresie działań związanych z kontrolą rynku wyrobów tytoniowych, monitoringiem postępów leczenia AIDS, gruźlicy i malarii. Ponadto, działania WHO skupiały się na uzyskaniu poparcia politycznego w kwestii powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej i zapewnienia wielostronnej współpracy w tym zakresie. WHO wydała też rekomendacje dotyczące promocji zdrowia psychicznego oraz poparła opodatkowanie słodzonych napojów i wezwała do ograniczenia spożycia cukru.

Jednym z sukcesów minionego roku jest też zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby zakaźne. Coraz więcej krajów minimalizuje liczbę zachorowań na niektóre choroby tropikalne, a także ogranicza ryzyko przeniesienia zakażenia HIV z matki na dziecko oraz ryzyko zakażenia innymi chorobami, m.in. kiłą.

Cały raport WHO dotyczący głównych problemów zdrowotnych w 2016 roku można przeczytać tutaj.

Małgorzata Wojdowska

Źródło:WHO

Polecamy także:

  • O wezwaniu WHO o opodatkowanie niezdrowej żywności pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz