MZ: Opieka okołoporodowa będzie nadal na wysokim poziomie

05 Stycznia 2017, 17:11

Resort zdrowia zapewnia, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana. Mimo, że nie będą już wydawane w dotychczasowej formie.

 

Minister zdrowia spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych w sprawie zmian w standardach opieki okołoporodowej. Od 2019 roku będą one opracowywane przez towarzystwa naukowe, a nie jak dotąd przez resort zdrowia. Organizacje pacjenckie obawiają się, że szpitale przestaną ich przestrzegać. Aktualne standardy opieki okołoporodowej będą obowiązywały do końca 2018 roku.

MZ deklaruje współpracę

Radziwiłł zapewnił, że docenia aktywność organizacji zajmujących się opieką okołoporodową i liczy na dalszą, udaną współpracę w kwestii zapewnienia kobietom jak najlepszych warunków opieki okołoporodowej. Nowe rozporządzenie w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej ma powstać we współpracy z przedstawicielami organizacji, które uczestniczyły w spotkaniu.

Przestrzeganie standardów warunkiem kontraktowania

Minister zdrowia będzie mógł ogłaszać w obwieszczeniu wytyczne i zalecenia opracowane przez towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym. Rządowy projekt o świadczeniach opieki zdrowotnej,  który to umożliwi, został już przekazany do Sejmu. Rekomendacje zawarte w obwieszczeniach będą mogły stanowić jeden z warunków kontraktowania świadczeń medycznych.

Jakość gwarantują przepisy

Resort zdrowia przypomina także, że jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych reguluje ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Stanowi ona, że świadczenia powinny być udzielane:

  • zgodnie z aktualną wiedzą medyczną,
  • w oparciu o doświadczenie zawodowe lekarza,
  • zgodnie z dostępnymi w danej sytuacji metodami i środkami,
  • z uwzględnieniem sytuacji pacjenta oraz w uzgodnieniu z nim.

W związku z tym lekarz musi opierać się na wiedzy medycznej, którą w postaci wytycznych lub rekomendacji wydają towarzystwa naukowe – podkreśla MZ.

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Polecamy także:

  • O tym, że organizacje pacjenckie zbierają podpisy pod petycją w sprawie zmian w standardach do premier Beaty Szydło pisaliśmy tutaj
  • O zmianach w standardach opieki okołoporodowej pisaliśmy tutaj
  • O tym, że samorząd lekarski broni zmian w standardach pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz