Temat aborcji wraca do Sejmu

09 Stycznia 2017, 10:56

W czwartek sejmowa Komisja ds. petycji ma rozpatrzyć petycję w sprawie nowelizacji tzw. ustawy aborcyjnej. Chodzi o projekt Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, który przewiduje całkowity zakaz przerywania ciąży. 

W najbliższy czwartek sejmowa Komisja ds. petycji będzie musiała zdecydować, czy projekt zaostrzający przepisy dotyczące aborcji zostanie skierowany do laski marszałkowskiej.

Co w projekcie?

Projekt zaostrza obecnie obowiązujące przepisy aborcyjne. Za „narażanie dziecka poczętego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” będzie groziło karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad dzieckiem poczętym narażonym na niebezpieczeństwo podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Nie podlega karze matka dziecka poczętego.

Sprawa aborcji wraca do Sejmu po zaledwie kilku tygodniach. Na początku października – po fali protestów społecznych – inny obywatelski projekt zaostrzający obecne przepisy, został odrzucony w głosowaniu. Oficjalnie jednym z powodów był zapis o karaniu kobiet, które poddadzą się zabiegowi. 

AS

Źródło: 300polityka

Foto: Krzysztof Białogórski

Polecamy także:

  • O pracach parlamentu nad zmianą przepisów dot. aborcji pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz