Ukraina zapowiada reformę ochrony zdrowia

09 Stycznia 2017, 11:50

Naprawa szkód wyrządzonych przez reżim byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, walka z wieloletnimi zaniedbaniami i nadmierną biurokracją, to główne założenia reformy zdrowotnej na Ukrainie.

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia chce, aby po reformie powstał system oparty na takich samych standardach jak w krajach Europy Zachodniej. Zmiany mają dotyczyć miedzy innymi finansowania placówek medycznych. Dotychczas to, jaką kwotę z budżetu państwa otrzymywał szpital zależało od liczby łóżek, a nie od liczby hospitalizowanych pacjentów. A to często sprzyjało korupcji.

Zmiany w finansowaniu opieki zdrowotnej

W grudniu 2016 r., ukraiński rząd zatwierdził kluczowe zmiany w systemie ochrony zdrowia. Dotyczyły m.in.  utworzenia państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Zgodnie z założeniami reformy wynagrodzenie lekarzy warunkowane będzie rzeczywistą liczbą przyjmowanych pacjentów, a lekarze POZ zostali zobowiązani do podpisywania umów z pacjentami, pozwalające im na dokonanie wyboru dowolnego świadczeniodawcy.

Na Ukrainie pensja lekarza wynosi około 200 dolarów miesięcznie. Rząd chce im stworzyć takie warunki pracy, żeby ni musieli wyjeżdżać za granicę. Według zapowiedzi oznacza to m.in. 30 proc. wzrost wynagrodzeń dla pracowników sektora podstawowej opieki zdrowotnej.

Dodatkowo, rząd chce obniżyć koszty opieki zdrowotnej dzięki utworzeniu Krajowego Rejestru Leków Podstawowych. Obecnie 90 proc. wszystkich zamówień na leki, pacjenci opłacają z własnej kieszeni. Umieszczenie leków w rejestrze, umożliwi wprowadzenie systemu zwrotu pieniędzy za ich zakup.

O 7,5 proc. zostanie też zwiększona dotacja z budżetu państwa na opiekę zdrowotną. Ze względu na ekonomiczne konsekwencje rosyjskiej inwazji na Donbas i okupację Krymu, wielkość dotacji nie pokrywa wszystkich potrzeb, jednakże, zwiększenie finansowania stanowi znaczącą inwestycję w poprawę krajowego systemu opieki zdrowotnej.

Są już pierwsze sukcesy

Program pilotażowy dotyczący szczepień wprowadził odpowiednie procedury przetargowe dla organizacji międzynarodowych, dostarczających na Ukrainę szczepionki zapobiegające polio, gruźlicy i błonicy, a także zapewniających dostawy leków stosowanych w leczeniu raka, HIV oraz  WZW C. W następstwie zmian, Ukrainie udało się zaoszczędzić około 3 mln dolarów, które pozwolą sfinansować zakup większej liczby szczepionek na kolejny rok.

Małgorzata Wojdowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz