MZ wprowadza więcej „papierkowej" pracy dla farmaceutów

10 Stycznia 2017, 13:01

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w sprawozdawczości dotyczącej refundowanych leków recepturowych. Ma to ułatwić zapobieganie nadużyciom przy rozliczaniu kosztów tych leków z NFZ.

Resort zdrowia wprowadza obowiązek przekazywania przez apteki szeregu szczegółowych danych dotyczących sprzedawanych leków recepturowych. – Zmiany mają na celu umożliwienie NFZ skuteczniejszego przeciwdziałania nadużyciom związanym ze sprawozdawczością refundacji leków recepturowych – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia ministra zdrowia.

Jakie dane przekażą apteki do NFZ

Zgodnie z nowymi regulacjami apteki będą musiały przekazywać do NFZ między innymi informacje dotyczące daty i godziny przyjęcia recepty, wydania leku, a w przypadku leku recepturowego również datę i godzinę jego wykonania. Apteki będą musiały również informować NFZ o kosztach poszczególnych składników leku recepturowego.

Nowe przepisy od 1 marca

Zgodnie z planem rozporządzenie powinno wejść w życie 1 marca. Jak twierdzi resort zdrowia, wprowadzane zmiany nie pociągną za sobą konsekwencji finansowych dla aptek. Nie będzie konieczności dostosowania aptecznych systemów informatycznych do nowych wymogów.

Uwagi do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia można składać do 31 stycznia br.

Aleksandra Smolińska

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz