MZ nie ustąpi w sprawie standardów okołoporodowych

11 Stycznia 2017, 13:21

Mimo apelu organizacji pozarządowych do premier Beaty Szydło w sprawie planowanych zmian dotyczących standardów opieki okołoporodowej, resort zdrowia podtrzymuje swoje stanowisko. Od 2019 roku standardy nie będą już wydawane w formie rozporządzenia ministra zdrowia. 

Do premier Beaty Szydło wczoraj trafiła petycja w tej sprawie. Podpisało się pod nią blisko 75 tys. osób. Mimo to Ministerstwo Zdrowia nie zamierza ustąpić. – Zapewniamy, że stanowisko MZ w sprawie standardów okołoporodowych się nie zmieniło – czytamy w dzisiejszym komunikacie resortu zdrowia.

Fala krytyki po decyzji MZ

Nadal toczy się dyskusja wokół standardów opieki okołoporodowej. Rozpoczęła się kilka tygodni temu, kiedy resort zdrowia poinformował, że od 2019 roku nie będą już wydawane w formie rozporządzeń. W zamian Ministerstwo będzie publikowało standardy organizacyjne opieki zdrowotnej. Ta zapowiedź wywołała falę krytyki – zarówno ze strony organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką „okołoporodową”, ale też ze strony kobiet, które obawiają się, że zmiana formuły standardów (nie będą już powszechnie obowiązującym prawem) spowoduje, że szpitale nie będą ich przestrzegać.

MZ robi porządki w standardach

Ministerstwo twierdzi natomiast, że zmiany uporządkują kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia oraz organizacji opieki zdrowotnej. I zapewnia, że nowe zasady dotyczą wszystkich standardów medycznych, nie tylko standardów opieki okołoporodowej.

Jak deklaruje resort zdrowia, do końca 2018 r. powstanie nowe rozporządzenie, które określi standardy organizacyjne opieki zdrowotnej. Do współpracy nad tworzeniem tych standardów minister Konstanty Radziwiłł zaprosił zainteresowane tematem organizacje pozarządowe.

Resort planuje także, aby minister zdrowia ogłaszał w formie obwieszczenia zalecenia dotyczące postępowania medycznego w zakresie diagnostyki i leczenia w poszczególnych dziedzinach medycyny przygotowane przez towarzystwa naukowe. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych, który umożliwi taką zmianę został już przekazany do Sejmu.

Czy to już ostatnie słowo?

Jak deklaruje MZ, stosowanie się do rekomendacji zawartych w obwieszczeniach, będzie mogło stanowić jeden z warunków kontraktowania świadczeń zdrowotnych. Nie wiadomo jednak czy taka deklaracja ze strony resortu zdrowia wystarczy. Na złożoną wczoraj petycję w sprawie standardów opieki okołoporodowej nie odpowiedziała jeszcze Kancelaria Premiera. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: MZ

Polecamy także:

  • O petycji do premier Szydło w sprawie standardów okołoporodowych pisaliśmy tutaj
  • O tym, że MZ planuje zmiany w standardach pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz