Firmy farmaceutyczne oskarżone o zmowę cenową

10 Marca 2017, 12:55

Firmy farmaceutyczne Concordia International i Actavis UK zostały oskarżone o zmowę w celu utrzymania wysokich cen hydrokortyzonu w Wielkiej Brytanii.

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) stwierdził, że obie firmy zawarły umowy, na podstawie których Actavis UK zachęcał Concordię do nie wchodzenia na rynek z własną, konkurencyjną wersją tabletek hydrokortyzonu. Hydrokortyzon jest to lek stosowany u osób, których nadnercza wytwarzają zbyt małe ilości naturalnych hormonów steroidowych.

Cena leku wzrosła prawie dwukrotnie

Według kontrolerów ten ruch był odpowiedzialny za podwyżkę cen tabletek hydrokortyzonu w Wielkiej Brytanii w latach 2013-2016. Cena za opakowanie wzrosła od 49 do 88 funtów w tym okresie, co jak stwierdziło CMA, pozbawiło leków tysiące pacjentów i znacznie podniosło wydatki NHS.

W szczególności Actavis UK został oskarżony o nadużywanie pozycji lidera jako producenta hydrokortyzonu. Starszy oficer CMA Andrew Groves powiedział: “Stwierdziliśmy, że umowy te były skonstruowane tak, aby utrzymać pozycję Actavis UK jako jedynego dostawcy leku, narzucającemu pacjentom zawyżone ceny. Jak zawsze na tym etapie dochodzenia, ustalenia te mają charakter tymczasowy i nie można jednoznacznie stwierdzić czy doszło do naruszenia prawa konkurencji. Będziemy starannie badać zachowanie wszystkich przedsiebiorstw objętych podejrzeniami, aby ustalić czy prawo zostało naruszone".

To już kolejne nieprawidłowości

Zgodnie z wnioskami CMA, Actavis UK zapewniał Concordii stałą dostawę własnych tabletek 10 mg w niskiej cenie, aby potem Concordia mogła je odsprzedawać klientom w Wielkiej Brytanii. Dochodzenie z grudnia ubiegłego roku również oskarżyło Actavis UK o zawyżanie cen dla NHS.

Magdalena Mroczek

Źródło: regulatoryaffairs.pharmaceutical-business-review

Foto: LinkedIn

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz