Gryza: będziemy budować wsparcie dla geriatrii

10 Marca 2017, 14:49

Leczenie seniorów w szpitalu powinno być ograniczone do minimum. Tak odpowiadał dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Gryza na pytania posłów o to czy szpitale i oddziały geriatryczne znajdą się w sieci. 

- Leczenie starszego pacjenta w szpitalu powinno być ograniczone do minimum, bo pacjent powinien być leczony w swoim środowisku – podkreślał wiceminister Gryza. Zdaniem wiceministra ośrodki geriatryczne powinny mieć wymiar naukowo-dydaktyczny, a te które funkcjonują w publicznym systemie ochrony zdrowia, po wejściu w życie ustawy o sieci szpitali, będą mogły być rozliczane przez oddziały wewnętrzne.

MZ będzie wspierać geriatrię

- Na pewno będziemy szli w tę stronę, żeby zbudować obowiązek wsparcia geriatrii w rozporządzeniach koszykowych, wychodząc z założenia, że lekarz geriatra jest potrzebny w szpitalu – zadeklarował Gryza.

Przypomnijmy, że zgodnie z aktualną wersją projektu, świadczenia z zakresu geriatrii będą mogły być realizowane w ramach sieci, przez szpitale zakwalifikowane do III poziomu i kategorii szpitali ogólnopolskich. Szpitale zakwalifikowane do poziomu I lub II stopnia, udzielające świadczeń w ramach profilu choroby wewnętrzne, będą mogły w ramach sieci udzielać również świadczeń  z zakresu geriatrii. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz