USA: Będą zmiany w prawie farmaceutycznym?

13 Marca 2017, 14:06

Nowa ustawa regulująca rynek farmaceutyczny w USA powstała z uwzględnieniem głosu krytyków, którzy twierdzą, że otwarcie importu tańszych leków z zagranicy naraziłoby pacjentów na niebezpieczeństwo. 

Forsowane obecnie rozwiązanie wymaga od zagranicznych koncernów rejestracji w Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz określa wymogi w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Ustawa pozwoliłaby na import leków z Kanady, a z czasem także z innych krajów. Sam Prezydent Donald Trump narzeka na astronomiczne ceny leków. Niedługo zaproponować ma szereg rozwiązań na uregulowanie tej kwestii. Rośnie publiczne oburzenie w obszarze kosztów leków, dlatego też wezwano prezydenta do poparcia wniosku.                                                             

- Jeśli prezydent naprawdę podtrzymuje swoje wypowiedzi to mamy nadzieje, że będzie wspierał nasze wysiłki i zachęcamy swoich kolegów aby zrobili to samo, mówi powołując się na wcześniejsze oświadczenie Trumpa w tej sprawie, Elijah Cummings, członek Izby Reprezentantów.

Farmaceutyczne lobby

Rzecznik PhRMA sadzi, iż przepisy narażają pacjentów na niebezpieczeństwo. To dlatego, że propozycja ta umożliwia dystrybucję leków bez solidnych wymogów bezpieczeństwa FDA.- To farmaceutyczne lobby. Amerykanie są chorzy zmęczeni i oszukani, mamy zamiar wygrać tą sprawę - podsumował działania senator Bernie Sanders.

Dotychczasowa ustawa pozwala na przywóz farmaceutyków w pewnych okolicznościach. Pod obecnie procedowaną, w celu poparcia, najpierw musi podpisać się Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych (HHS). Import to jeden z pomysłów na powstrzymanie wysokich cen leków w USA. Po wcześniejszych sporach w tym temacie Sean Spicer, sekretarz prasowy Białego Domu powiedział niedawno, że Trump popiera te negocjacje.

Anna Grela

Źródło: FiercePharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz