USA: FDA ma nowego szefa

14 Marca 2017, 9:14

Dr Scott Gottlieb został mianowany przez Donalda Trumpa na nowego szefa amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) - poinformował Biały Dom.  

W przygotowanej przez Mizuho Securities ankiecie dla Biopharmy blisko 72 proc. spośród 53 ankietowanych pozytywnie przyjęło informację o powołaniu nowego szefa FDA.

Plany nowego szefa FDA

Gottlieb często wypowiadał się na temat ograniczenia biurokracji na rynku farmaceutycznym. Zgodnie z polityką Trumpa możemy się spodziewać, że nowy szef FDA będzie dążył do usprawnienia procesu zatwierdzania leków.  W planach jest zmniejszenie zakresu obowiązków urzędu, który do tej pory obejmował wszystko - od leków, przez e-papierosy po smartwatche.

Jest ryzyko konfliktu interesów?

Gottlieb wcześniej sprawował funkcje zastępcy szefa do sprawy medycznych i naukowych podczas prezydentury George`a  W. Bush`a.  Pełnił też funkcję członka zarządu lub doradcy kilku przedsiębiorstw z rynku leków i urządzeń medycznych.  Był konsultantem GlaxoSmithKline`s , dyrektorem nadzorczym w T.R. Winston& CO. - banku inwestycyjnym, który specjalizuje się w opiece zdrowotnej oraz docentem na Nowojorskim Uniwersytecie Medycznym.

Pojawiają się głosy czy poprzez bliskie powiązania biznesowe z  przedsiębiorstwami lub posiadane przez Gottlieba akcje wartościowe,  nie będzie on  ulegał wpływom z zewnątrz.

JanKa

Źródło: ModernHealtCare

Foto: The Boston Globe tt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz