NFZ: 31,5 mln na kompleksową opiekę po zawale

14 Marca 2017, 12:34

Dostęp do zabiegów kardiologii interwencyjnej, rehabilitacji, elektroterapii i specjalistycznej opieki kardiologicznej przez 12 miesięcy od wystąpienia zawału, to świadczenia, za które wkrótce zapłaci NFZ w ramach tzw. kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego.

Wcześniej świadczenia z zakresu kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale serca zostały wpisane do rozporządzeń koszykowych. Żeby NFZ mógł za nie zapłacić, musi jeszcze wejść w życie zarządzenie prezesa. Projekt właśnie trafił do konsultacji.

Poprawi się dostęp do leczenia

Świadczeniodawcy realizujący opiekę kompleksową po zawale mięśnia sercowego, będą musieli zagwarantować pacjentowi skoordynowaną kompleksową realizację świadczeń - obejmującą zarówno postępowanie diagnostyczno – terapeutyczne, jak również specjalistyczną opiekę ambulatoryjną oraz - w zależności od wskazań medycznych - różne formy rehabilitacji.

Wprowadzenie zakresu świadczeń: kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego, pozwoli sfinansować wielokierunkową zintegrowaną opiekę nad osobami po zawale serca, tj. szpitalną, ambulatoryjną i domową - zgodnie z indywidualnymi wskazaniami pacjentów, co zapewni tej grupie pacjentów właściwy dostęp do świadczeń – uzasadnia zmiany NFZ.

Nowe świadczenia będą kosztowały NFZ ponad 30 mln

Fundusz zapłaci też więcej za niektóre świadczenia w ramach opieki nad pacjentami po zawale. W projekcie zarządzenia wprowadzono współczynniki korygujące m.in. w sytuacji zapewnienia rehabilitacji kardiologicznej w jak najszybszym czasie (tj. do 14 dni od wypisu z  szpitala), oraz w sytuacji zrealizowania wszystkich świadczeń w zgodnie z indywidualnym planem leczenia pacjenta w ciągu 12 miesięcy.

Za nowe świadczenia NFZ zapłaci dodatkowo około 31,5 mln zł.

Projekt zarządzenia - warunki i realizacja - leczenie szpitalne - świadczenia kompleksowe

Aleksandra Smolińska

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz