Bochenek: ustawa o ratownictwie spójna z postulatami ratowników

14 Marca 2017, 10:23

Zależy nam, żeby jak najszybciej przeprowadzić przez rząd i przez Sejm ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Postulaty, które są zgłaszane przez środowisko ratowników medycznych są zbieżne z działaniami rządu – podkreślił rzecznik rządu Rafał Bochenek. 

To odpowiedź strony rządowej na pojawiające się zapowiedzi środowiska ratowników medycznych o planowanym strajku ogólnopolskim. Ratownicy domagają się szybkiego wdrożenia ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, podwyżek wynagrodzeń oraz upaństwowienia ratownictwa.

Czy prywatne karetki jednak zostaną w systemie?

Zarzewiem konfliktu stał się zapis w tzw. małej nowelizacji ustawy o PRM, zgodnie z którym wszystkie umowy na wykonywanie działalności z zakresu ratownictwa medycznego, które będą obowiązywały 30 czerwca 2017 roku, będą mogły być za zgodą świadczeniodawców przedłużone do 31 grudnia 2020 roku. To przekreśla wszystkie dotychczasowe deklaracje Ministerstwa Zdrowia dotyczące upublicznienia systemu ratownictwa medycznego – mówił wczoraj w rozmowie z nami Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Komisji Krajowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

PiS chce upaństwowić ratownictwo

- Rząd od samego początku, jak również Prawo i Sprawiedliwość dążyło do tego, żeby upaństwowić ratownictwo medyczne. Do tego dążymy i do tego zmierza również projekt przygotowywany w resorcie zdrowia. Jest w tej chwili w konsultacjach. Zależy nam, żeby jak najszybciej go przyjąć, ale wszystko będzie zależało od tempa prac w Parlamencie – podkreślił Rafał Bochenek.

Aleksandra Smolińska

Foto: KPRM

Polecamy także:

  • O planowanym strajku ratowników medycznych pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz