MZ poszerza listę niebezpiecznych substancji psychoaktywnych

14 Marca 2017, 16:53

O pięć pozycji zwiększa się lista substancji o działaniu psychoaktywnym. W sumie na wykazie Ministerstwa Zdrowia znajduje się teraz 21 substancji, które działają na ośrodkowy układ nerwowy i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Lista niebezpiecznych substancji psychoaktywnych to załącznik do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Powstała w odpowiedzi na coraz większe zagrożenie spowodowane zażywaniem tzw. dopalaczy. Jest aktualizowana za każdym razem, gdy zespół ekspertów zarekomenduje kolejne substancje. Tym razem na wykaz trafiło 5 nowych substancji:

  • Substancja FUB-AMB należy do grupy syntetycznych kannabinoidów i działa na ośrodkowy układ nerwowy.
  • Substancja 5F-ADB jest środkiem psychoaktywnym, który może wywoływać zmiany nastroju, samopoczucia, halucynacje, depresję i apatię. Może prowadzić do uszkodzenia nerek, układu oddechowego i układu krążenia.
  • Substancja FU-F jest substancją opioidową przeciwbólową. Wpływa na układ oddechowy, spowalnia akcję serca, uzależnia psychicznie i fizycznie. Po zażyciu tej substancji odnotowano przypadki zgonów w Szwecji i w USA.
  • Substancja 4–CEC może powodować wymioty, zaburzenia rytmu serca, długotrwałe ataki paniki oraz skurcze mięśni.
  • Substancja PV8 wykazuje działanie stymulujące. Może powodować częstoskurcz, nadciśnienie, bezsenność, utratę świadomości, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu nowych substancji psychoaktywnych można składać do 27 marca br.

Aleksandra Smolińska

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz