Szkocja zwiększa budżet na POZ o 250 mln funtów

15 Marca 2017, 9:12

W ciągu najbliższych pięciu lat podstawowa opieka zdrowotna w Szkocji otrzyma dodatkowe 250 mln funtów. Wsparcie możliwe jest dzięki podniesieniu całkowitego rocznego  budżetu na zdrowie o 500 mln funtów - zadeklarowała szkocka sekretarz zdrowia Shona Robinson.

Budżet na rok 2017/18 przewiduje wykorzystanie 71.6 mln funtów na zwiększenie liczby personelu, opracowanie nowych sposobów dostarczania usług oraz na pokrycie wynagrodzeń i wydatków.

W POZ brakuje rąk do pracy

60 mln funtów  wesprze bezpośrednio opiekę pierwszego kontaktu z czego 20 mln przeznaczono na uzupełnienie braków kadrowych, 21 mln na reformy i badania, a 5 mln na infrastrukturę. Pozostałe 11.6 mln funtów pokryje koszty wynagrodzeń i kontraktów zawartych w 2017/18r.

- Jesteśmy zobowiązani do ożywienia medycyny pierwszego kontaktu, więc zapraszamy więcej ludzi do tej profesji, tworząc lepsze warunku pracy i wpływając na ich obiecującą przyszłość - wypowiadała się Robinson podczas konferencji Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy Szkockiego Komitetu Medycyny Lokalnej w Clydebank.

Przewodniczący stowarzyszenia Alan McDevitt pogratulował rządowi decyzji o zwiększeniu środków na POZ. - Jesteśmy zadowoleni z możliwości dyskusji i negocjacji, czego efektem jest przeznaczenie znacznej części środków na podstawową opiekę zdrowotną - powiedział.

Rząd chce odciążyć przepracowanych pracowników szpitali

Środowisko entuzjastycznie zareagowało na propozycje sekretarz, aby przenieść program szczepień do placówek lekarzy pierwszego kontaktu, co ma pozwolić rozwiązać problem obciążenia pracy w innych placówkach medycznych.

Praktyka wychodzi naprzeciw bezprecedensowym obciążeniom pracy placówek medycznych pod wpływem starzejącego się społeczeństwa i rosnących potrzeb opieki zdrowotnej - komentuje McDevitt. - Odciążenie pozostałych placówek od programu szczepień pozwoli przepracowanemu personelowi skupić się na faktycznych potrzebach pacjenta – dodał.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz