UK: Ponad połowa palaczy wygrała walkę z nałogiem

16 Marca 2017, 13:56

Trwa największa w historii fala rzucających palenie w Wielkiej Brytanii - wynika z badań Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS). Spośród wszystkich dorosłych palących Brytyjczyków ponad 56 proc. skutecznie zerwało z nałogiem, co jest najlepszym rezultatem wśród wyspiarzy od 1974 r.

W 2015 r. spośród wszystkich dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii 17,2 proc. deklarowało, że pali papierosy. W 2010 r. zadeklarowanych palaczy było 20,1 proc. Według Cancer Research UK oznacza to, że na wyspach żyło blisko 8,8 mln dorosłych palaczy.

Dane ONS wykazują, że blisko 2,3 mln Brytyjczyków korzysta z e-papierosów, połowa z nich zadeklarowała, że pomagają im one przy zerwaniu z nałogiem.

Ile palenie kosztuje gospodarkę UK?

Palenie jest najczęstszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Wielkiej Brytanii. W 2014 roku odnotowano prawie 80 tys. zgonów spowodowanych nałogowym paleniem. Z ekonomicznego punktu widzenia naukowcy z Oxford University szacują, że palenie kosztowało NHS 5,2 mld funtów na przełomie 2005 i 2006 roku.

George Butteworth, specjalista ds. polityki tytoniowej w Cancer Research UK z radością spogląda na wyniki „fantastycznego progresu” Brytyjczyków, lecz też podkreśla, że „cięcia w budżecie funduszu zdrowotnego zagraża skutecznemu wsparciu palaczy w dalszym i skutecznym zrywaniu z nałogiem”.

- Niezwykle ważne jest aby rząd rozpoczął finansowanie organizacji walki z nałogiem tytoniowym oraz rozpoczął kampanię społeczną na szeroką skalę. Potrzebna jest też strategia kontroli polityki tytoniowej w Anglii na najbliższe lata- bez dalszej zwłoki rządu – podkreślił Butterworth.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz