MZ nie zmienia zdania ws. standardów okołoporodowych

17 Marca 2017, 10:16

Mimo, że od wielu miesięcy trwa burzliwa dyskusja na temat zmian w standardach opieki okołoporodowej, a petycja w tej sprawie trafiła na biurko premier Beaty Szydło, ministerstwo zdrowia nie zmienia zdania w tej sprawie. 

Standardy będą zmienione. W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika praw Obywatelskich MZ podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi. Obowiązujące dziś standardy przestaną obowiązywać w dotychczasowej formie najpóźniej do końca 2018 roku. Potem będą wydawane wyłącznie w formie zaleceń towarzystw naukowych. O taką zmianę wnioskowała Naczelna Rada Lekarska. Zdaniem lekarzy procedury medyczne nie mogą być wydawane w formie powszechnie obowiązującego prawa.

MZ ogłosi wytyczne i zalecenia

Za to zdaniem MZ zasadne byłoby przyznanie ministrowi zdrowia uprawnienia do ogłaszania, w drodze obwieszczenia, wytycznych lub zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia w zakresie świadczeń finansowanych ze środków publicznych w poszczególnych dziedzinach medycyny, opracowanych przez odpowiednie stowarzyszenia, będące, zgodnie z postanowieniami ich statutów, towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym, zrzeszającymi specjalistów w danej dziedzinie medycyny.

Pacjenci protestują

Przeciwko zapowiedzianym przez MZ zmianom protestują środowiska pacjenckie, które obawiają się, że zdegradowanie standardów wyłącznie do formy zaleceń, a nie obowiązujących przepisów, spowoduje, że szpitale przestaną ich przestrzegać. Dodatkowo niepokój wzrósł po informacji, że jednym z ekspertów ministerstwa zdrowia, który ma pracować nad nową formułą standardów opieki okołoporodowej jest prof. Bogdan Chazan. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: RPO

Polecamy także:

  • O tym, że nowymi standardami zajmie się prof. Chazan pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz