Jakie zadania stoją przed nowym szefem FDA?

17 Marca 2017, 17:01

Wśród przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego można poczuć ulgę. Wszystko za sprawą ogłoszonej w ubiegłym tygodniu przez administrację Donalda Trumpa nominacji Scotta Gottlieba na nowego komisarza Agencji Żywności i Leków (FDA).

Jako były członek American Enterprise Institute (AEI) Gottlieb mógł liczyć na poparcie ze strony przedstawicieli przemysłu, badaczy oraz organizacji pacjenckich.

Ekspert od leków

Gottlieb pełnił funkcję zastępcy komisarza ds. medycznych i naukowych w FDA od 2005 do 2007 r., sprawował również urząd starszego doradcy komisarza. W FDA brał udział w opracowywaniu leków genetycznych. Jest członkiem komitetu Federal Health IT Policy Committee. Regularnie sporządza komentarze do opracowywanych leków na łamach m.in. Wall Street Journal, Forbes. Popiera mniej kosztowny, ale efektywny rozwój leków oraz większą konkurencję na rynku medykamentów. Opowiada się także za redukcją kosztów badań klinicznych i ograniczeniem ich skomplikowanego oraz długiego procesu.

W zakresie cen leków Gottlieb jest raczej zwolennikiem propozycji Trumpa, aby umożliwić importowanie leków z zagranicy oraz umożliwić Medicare negocjacje cen. Nowy komisarz opowiada się także za zwiększeniem przejrzystości w ustalaniu cen leków.

Podczas konferencji w październiku w 2016 r. Gottlieb zaapelował, by ceny leków opieranie były na udowodnionych efektach. Uznał także, iż bardziej efektywne opracowywanie leków, może pomoc obniżyć ich koszty. Odpiera zarzuty koncernów, iż wysokie ceny leków są spowodowane potrzebą wspierania badań i rozwoju, zachęcając koncerny farmaceutyczne do rozmów tym temacie.

Demokraci nie poparli nowego wyboru, wskazując na liczne zagrożenia, które mogą teraz spotkać Agencję.

Nowe obowiązki szefa FDA

Nowy szef może być zatem pozytywnym impulsem do zmian i dyskusji na linii koncerny farmaceutyczne, rząd i pacjenci oraz uregulowania chaotycznego rynku leków w Stanach.

Nowego komisarza czeka sporo pracy. Do jego zadań należeć będzie m.in.: uregulowanie cen farmaceutyków oraz pochylenie się nad innymi kwestiami, takimi jak rynek badań klinicznych, nadzór nad terapiami komórkowymi i genetycznymi, żywnością genetycznie modyfikowaną oraz bezpieczeństwem w zakresie zasobów krwi.

Anna Grela

Źródło: PharmExec

Foto: tt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz