UK: Niski budżet NHS opóźnia publikację wykazów refundacyjnych

20 Marca 2017, 9:14

Nowy budżet dla NHS dotknął także przemysł farmaceutyczny oraz grupy pacjentów, oczekujących na dostęp do leków innowacyjnych.  

Narodowy Instytut Zdrowia i Jakości Opieki (NICE) potwierdził, że od przyszłego miesiąca każdy innowacyjny lek będzie kosztować mniej. Prawdopodobieństwo przekroczenia budżetu o 20 mln funtów przez najbliższe 3 lata jest duże. Ma to bezpośredni wpływ na opóźnienia w publikacji listy leków refundowanych.

Rząd negocjuje stawki z producentami farmaceutycznymi

Instytut chce wykorzystać budżet w celu renegocjacji umów handlowych między rządem a firmami farmaceutycznymi. Prezes Sir Andrew Dillon chcę obniżek wysokich kosztów medykamentów „aby uniknąć i zminimalizować czas oczekiwania pacjentów na dostęp do leków rekomendowanych przez NICE”.

Jednocześnie Stowarzyszenie Brytyjskiego Przemysłu Farmaceutycznego (ABPI) podkreśla, że plany nie tylko łamią obietnicę Rządu dot. przyspieszenia wprowadzenia nowych leków do listy, lecz także NHS narusza prawa pacjenta ujęte w regulacjach funduszu.

„Tysiące pacjentów będą czekać dłużej na leczenie przypadłości tj. choroby serca, choroby nowotworowe czy cukrzyca w oczekiwaniu na lepsze warunki umów. Jeśli NHS działałby skuteczniej w swoim planowaniu, mógłby zarządzić wprowadzenie nowych leków w bardziej spójny sposób”- skomentował szef ABPI, Mike Thompson.

Pacjenci mają ograniczony dostęp do leków

„Sytuacja stosowania nowoczesnej medycyny wśród pacjentów Wielkiej Brytanii jest słaba. Pacjenci mają siedmiokrotnie większe szanse na uzyskanie nowoczesnej pomocy medycznej w Francjii czy Niemczech niż na wyspach. Podczas kiedy Szkoci i Walijczycy czynią postępy w zakresie poprawy stosowania nowoczesnych form leczenia, Brytyjczycy napotykają coraz więcej barier. Jeśli zmierzamy w kierunku Brexitu powinniśmy doganiać Europe, a nie pozostawać coraz bardziej w tyle”

Novartis skomentował, że rozumie sytuację w jakiej znalazł się NHS, ale „wprowadzenie dodatkowych środków ograniczających inwestycje w leki nowoczesne, które są efektywne i mogą poprawić lub uratować życie pacjentów działa na coraz większą niekorzyść pacjentów w przyszłości”

„Mieliśmy nadzieje, że nasza dyskusja z Rządem na temat wprowadzanej przez nich nowej strategii przemysłowej może wpłynąć na środowisko naukowe i innowacji w Wielkiej Brytanii. Ruchy takie jak te nie tylko oznaczają opóźnienia w dostępie pacjentów do leków, ale również wpłynie na efekty Rządowej strategii przemysłowej, które spowolnią lub uniemożliwią osiągnięcie założonych celów”- wypowiada się Haseeb Ahmad, jeden z dyrektorów Novartisu.

Istnieje ogromne zaniepokojenie wśród osób z zapotrzebowaniem na leki na demencję, bardzo możliwe, że leczenie tej grupy pacjentów może kosztować więcej niż 20mln£ rocznie.  Zdajemy sobie również sprawę z presji finansowania, które obecnie istnieje w NHS, ale uważamy, że wpływ na budżet leków refundowanych nie jest właściwym narzędziem do rozwiązania złożonego problemu.- komentuje zmiany w budżecie dyrektor wykonawcza Alzheiimer Research.

Refundacja na leki i terapie będzie oceniana pod kątem QALY

W ramach reformy systemu NICE ma zostać wprowadzona opcja szybkiej ścieżki oceny leków do 10 tys. funtów  procedurą QALY(quality-adjuster life year). Instytut zapowiedział rozszerzenie zakresu leków-wpływających na ocenę QALY- o wyższej wartości w przyszłości.

Plany pozwalają zwiększyć elastyczność w ocenie terapii przez NICE poprzez program Wysoko Wyspecjalizowanej Technologii, który również ma zostać wdrożony do życia. Od teraz mają być brane pod uwagę terapie o wysokim wskaźniku QALY do wartości 300,000£, zamiast 100,000£ obowiązujących aktualnie.

„Przyniesie to korzyści pacjentom potrzebującym najbardziej kosztownych, nowych technologii leczenia. Nowe podejście NICE pokazuje, że NHS jest w stanie zapłacić więcej, za wysoko specjalizowane metody leczenia, które mogą podnieść wartość oceny QALY pacjentom” – wypowiada się John Stewart z NHS.

„Jesteśmy zobowiązani to ścisłej współpracy z firmami farmaceutycznymi, które są skłonne do racjonalnej wyceny ich produktów. Ta elastyczność pomoże nam w osiągnięciu innowacyjnych założeń wygrana/wygrana/wygrana- dobra pacjenta, dobra podatnika i dobra dla firm farmaceutycznych, które skłonne są racjonalnie wycenić swój produkt”.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz