15 najbardziej dochodowych firm farmaceutycznych

20 Marca 2017, 9:40

Rynek farmaceutyczny nie zwalnia tempa rozwoju. Wpływ na poszczególne wzrosty i spadki wartości ma bardzo wiele czynników. Sytuacja wokół obniżek cen leków w USA oraz przygotowana przez FiercePharma lista 15 najlepszych firm farmaceutycznych z roku 2016, sugerują, że wraz z obniżką cen leków, mogą spaść zyski firm.

Sprzedaż pierwszej piętnastki wzrosła o 4 proc. w stosunku do poprzedniego roku, co nie przewiduje dużych postępów w branży. Cztery firmy z zestawienia doświadczyły spadków zysków, podczas kiedy pozostałe firmy zakończyły rok ze znikomym współczynnikiem wzrostu.

Firmy działające w zakresie leczenie cukrzycy znajdują się pod presją kupujących od kilku lat, co pokazują  Sanofi i Novo Nordisk, nawet jeśli Eli Lilly odnotował znaczący zysk sprzedażowy w czwartym kwartale.

Śledziliśmy również porażkę marketingową firmy Mylan w związku z ogromną podwyżką cen EpiPen. Na bieżąco obserwujemy jak nowy prezydent wzywa prezesów firm farmaceutycznym do swojego biura w celu obniżek cen leków i podwyżek inwestycji Stanów Zjednoczonych.

Nawet przed zebraniem u prezydenta, niektórzy producenci opowiedzieli się do dążenia do otrzymania jednocyfrowych wartości cen leków. Pozostali podążając tym tematem zaczęli zadawać pytania o zdolność niektórych producentów do wzrostów sprzedażowych bez wolności w temacie ustalania cen leków.

Przedstawiamy pierwszą trójkę zestawienia:

1. Na pierwszym miejscu rankingu plasuje się Johnson&Johnson z ze wzrostem przychodów w stosunku do roku 2015 z 70.04 mld dolarów do 71.89 mld dolarów w roku ubiegłym.

Priorytetem firmy jest produkcja leków biopodobnych, które przynoszą firmie największe zysku. Dział sprzedaży leków dla cukrzyków nie jest przekonany czy chce dalej dystrybuować nowe leki, które nie były w stanie stawić czoła różnym przeciwnościom w  ostatnim okresie. Prezes Alex Girsky zapowiedział, że bieżący rok będzie lepszy.

Plan zostanie zrealizowany

Ten rok zdecydowanie zaczął się lepiej dla producenta w porównaniu do roku 2016, kiedy to firma była zmuszona ogłosić zwolnienia dla 3000 pracowników związane z dużym spadkiem zysków. Pomiędzy zwolnieniami a opóźnieniami w wprowadzaniu niektórych swoich leków na rynek, jeden z jego głównych inwestorów wywierał nacisk na dalszy trójdrożny rozłam firmy.

Sprzedaż urządzeń medycznych okazuje się jednym z problemów firmy. Sprzedaż w oddziale Leczenia Cukrzycy osiągnęła 7.2% spadając do 1.8mld$- co przyczyniło się do ogłoszenia spółki o rozpoczęciu „procesu mającego na celu ocenę potencjalnych opcji strategicznych” dla biznesu.

J&J stawia na Opsumit i Uptravi

Chociaż nie wszystkie działania zakończyły się sukcesem dla firmy, J&J podjęła kilka ważnych kroków. Największym ruchem okazał umowa między Szwajcarską firmą biotechnologiczną Actelion opiewająca na 30mld$. Negocjacje rozpoczęły się w 2016 i zakończył pod koniec stycznia bieżącego roku. Inwestorzy liczą, że umowa między firmami zwiększy atrakcyjność oferty J&J, czego brakowało w ostatnich latach.

Actelion odnotował wartość 280 dolarów za akcję. J&J otrzymuje dostęp do obrotu lekami  produkcji Actelionu, co obejmuję między innymi leki na nadciśnienie płucne- Opsumit i Uptravi. To wciąż nie daje pełnej własności nad Actelionem, z której prezes Jean-Paul Clozel nie zamierza rezygnować. Punkty badawczo rozwojowe będą działały jako oddzielne zespoły w Szwajcarii, z mniejszościowym udziałem J&J.

Wciąż oczekuje się od transakcji szybkiego i oczekiwanego wzrostu przychodów z Opsumitu i Uptravi, które zarobiły ponad 1mld dolarów w ubiegłym roku.

Bezpieczna przystań na giełdzie

Niezależnie od przeciwności J&J wciąż utrzymuje przychylność giełdy. W ubiegłym roku akcje firmy wzrosły o 12 proc. plasując się pomiędzy GlaxoSmithKlime (14 proc.) oraz Merck (11 proc.). Firma jest postrzegana jako giełdowa „bezpieczna przystań” a niepewnym dla rynku czasie. Producent otrzymuje pozytywne oceny związane z silnym oddziaływaniu na rynek i posiadaniem zespołu sprzedażowego wiedzącego co zrobić po wpuszczeniu leku na rynek.

Gorsky zapowiada, że chciałby utrzymać 5 proc. tendencję wzrostu przychodów w 2017, zwiększając przychody firmy z 74.1mld do 74.8 mld dolarów dając wynik 7.08 z 6.98 dolarów za akcję.

2. Pfizer

Przychód w 2016r: 52.82 mld dolarów

Przychód w 2015r: 48.85 mld dolarów

Pfizer nie zakończył roku z rezultatem jaki założono, biorąc pod uwagę jego uchylenie w fuzji z Allergan. Nie powstrzymało go jednak od odnotowania wzrostu przychodów i przynosząc alternatywne inwestycje, które pozwolą utrzymać tą tendencję.

Przychody firmy w skali roku wzrosły o 5 proc. dając wzrost przychodu o 2.2 mld dolarów. W Stanach Zjednoczonych wzrost ten był bardziej widoczny- przychody firmy wzrosły o 21 proc. otrzymując wzrost o 4.7 mld dolarów.

Ibrance dobrze odnajduje się na rynku onkologicznym

Powodem jest wzrost udziałów kilku kluczowym produktów, w tym leki na raka piersi Ibrance, ośnieżający ból Lyrica, rozcieńczalnik krwi Eliquis, leku na stawy Xelijanz i leku stymulującego rzucenie palenia Chantix. Łączne zysku sprzedażowe osiągnęły około 2,8 mld dolarów - wynika z raportu Pfizera.

Ibrance sam z siebie odnotował wzrost sprzedażowy z 723 mln dolarów  w 2015 r. do 2,14 mld dolarów. Lek na raka został przepisane przez około 9500 amerykańskich lekarzy - powiedział Albert Bourla przezes grupy innowacyjnych produktów Pfizera na konferencji zarobków Q4, w porównaniu z liczbą 8.500 podczas konferencji Q3. Firma przewiduje dalszy wzrost sprzedaży leku w przyszłości.

Sprawne działania marketingowe firmy przynoszą efekty

Eluiquis tymczasem odnotowuje duży sukces na rynku leków przeciwzakrzepowych nowej generacji. Po ciężkim starcie, Pfizera wraz z partnerem Bristol-Myers Squibb zainwestowało w poważne działania marketingowe na rynku. W tym momencie ubiega się o status lidera z J&J i jego lekiem Xarelto.

Pomimo, że Pfizer zerwał kilka kluczowych inwestycji, wciąż zyskuje rozpędu. W sierpniu pokonało swojego rówieśnika Big Pharme w wyścigu o umowę z Medivbation otrzymując dostęp do laka na prostatę Xtandi. Wcześniej otrzymał od Anacor przebojowy lek Eucrisa na zwalczanie egzemy.

Firma nie zamierza poprzestać na tych działaniach. Ma zamiar wciąż wykonywać ruchów i poszukiwać możliwość zwiększenia przychodów „teraz lub wkrótce”- wypowiedział się  dyrektor finansowy Frank D`Amelio na Konferencji Medycznej J.P. Morgan.

3. Roche

Przychód w roku 2016r: 50.11 mld dolarów
Przychód w 2015r.: 47.70 mld dolarów

Roche robi powolne postępy w skutecznym, aczkolwiek już przestarzałym systemem powiększania funduszu kasowego firmy, opierający cym się na sprzedaży leków onkologicznych, takich jak Avastin, Herceptin czy Rituxan.

Jednak oczekiwania sprzedażowe dla leków w ubiegłym roku w ubiegłym roku spadły. Wyzwania dla Rituxan i Herceptin rosną w szczególności z pojawieniem się tańszych odpowiedników leków mające trafić na rynek europejski w drugiej połowie tego roku.

Roche odnotowuje wzrost zysków, lecz wyniki wciąż nie zadowalają

Sprzedaż w Szwajcarskiego producenta wzrosła o 4 proc. w stosunku do 2016 r.  otrzymując wynik 51 mld dolarów. Zysk netto firmy wzrósł o 7 proc. wzrastając do 9.8 mld dolarów. Wciąż jednak obie wartości systematycznie spadają poniżej wcześniejszych oczekiwań. Tak samo jak szacunki firmy na bieżący rok dotyczące wyników sprzedaży leków o niskiej i średniej wartości.

Prezes Roche, Severin Schwan powiedział, że innowacje pchnął rozwój producenta w najbliższym czasie, czego efektów jednak próżno szukać działaniach firmy w roku 2016.

Roche stawia na nowe produkty w dziedzinie leczenia raka piersi

Najnowsze produkty firmy tj. Perjeta i Kadcyla pomagają powstrzymać rozwój raka piersi. Producent testuje różne kombinacje ze starszymi lekami, które mogą poprawić sprzedać zarówno istniejących już na rynku leków jak i nowych.

W jednym z badań zarówno Kadcyla sama w sobie, jak i połączenie leków z Perjeta pnie pokonało działań Herceptinu i chemioterapii dla pacjentów z zaawansowanym HER2-dodatnim rakiem piersi. Zadziałało za to połączenie Herceptinu i Perjeta obok chemioterapii w leczeniu przerzutowego raka piersi i raka we wczesnym stadium rozwoju.

Firma oczekuje na decyzje FDA w sprawie Occrevus- leku na stwardnienie rozsianego

Roche uruchomił cztery nowe leki oraz dziewięć diagnostyk w roku 2016 oraz oczekuje na kilka kluczowych atestów, w tym Occrevus, leczącego stwardnienia rozsianego. Rzeczywiście zatwierdzenie leku przewidziano na 2016, ale FDA w grudniu odroczył datę akredytacj ze względu na pytania dotyczące produkcji leku. Medykament został uznany jako najbardziej wyczekiwane wypuszczenie na rynek w roku 2017.  Jednak to cena będzie kluczem sukcesu produktu.

Odpowiedzialność za sprzedaż Venclexta, Ocrevus i innych leków Roche w USA spadnie mocno na nowego prezesa firmy Genentech. Bill Andreson objął miejsce najważniejszej osoby dla Roche USA, która zastępuje przechodzącego na emeryturę 55 letniego Iana Clarka.

Dalsza stawka rankingu wygląda następująco:

4. Novartis

Zysk w 2016r: 48.52 mld $

Zysk w 2015r: 49.41 mld $

5. Merck & Co.

Zysk w 2016r: 39.8 mld $

Zysk w 2015r: 39.5 mld $

6. Sanofi

Zysk w 2016r: 36.57 mld $

Zysk w 2015r: 36.73 mld $

7. GlaxoSmithKline

Zysk w 2016r: 34.79 mld $

Zysk w 2015r:  29.84 mld $

8. Gilead Sciences

Zysk w 2016r: 30.39 mld $

Zysk w 2015r:  32.15 mld $

9. AbbVie

Zysk w 2016r: 25.56 mld $

Zysk w 2015r:  22.82 mld $

10. Bayer

Zysk w 2016r: 25.27 mld $

Zysk w 2015r:  24.09 mld $

11. AstraZeneca

Zysk w 2016r: 23.00 mld $

Zysk w 2015r:  24.71 mld $

12. Amgen

Zysk w 2016r: 22.99 mld $

Zysk w 2015r:  21.66 mld $

13. Teva

Zysk w 2016r: 21.90 mld $

Zysk w 2015r:  20.00 mld $

14. EliLilly

Zysk w 2016r: 21.22 mld $

Zysk w 2015r:  20.00 mld $

15. Bristol-yer Squibb

Zysk w 2016r: 19.427 mld $

Zysk w 2015r:  16.56 mld $

JanKa

Źródło FiercePharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz