MZ łagodzi warunki wejścia do sieci szpitali

20 Marca 2017, 12:06

Prowadzenie przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy SOR-ach nie będzie obowiązkowe - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Ale szpitale będą zachęcane do zapewnienia pacjentom takiego rodzaju opieki.

Uruchamianie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy SOR-ach nie będzie obowiązkowe dla szpitali, które chcą zleźć się w sieci. MZ przynajmniej na razie zmienia zdanie w tej sprawie. Przychodnie miały odciążyć SOR-y. Dlatego mimo braku obowiązku, szpitale i tak będą zachęcane do udostępniania pacjentom takiej formy opieki.

MZ nie chce rewolucji

- Zaproponowane przez nas rozwiązania nie mogą być rewolucją, bo w praktyce mogłyby być kłopoty np. z pozyskaniem odpowiednich środków, kadry itd. Ale zachęta będzie na tyle silna, że prawdopodobnie z czasem w większości miejsc albo wszędzie pojawią się tego typu poradnie – powiedział minister Radziwiłł w rozmowie z PAP.

Radziwiłł zwrócił uwagę, że obecnie ciężko chorzy pacjenci wymagający szybkiej pomocy lekarskiej często muszą czekać na izbach przyjęć i SOR-ach w jednej kolejce z lżej chorymi, którzy nie zdążyli z wizytą do lekarza rodzinnego i szukają pomocy w najbliższej całodobowej placówce. MZ nie zamierza też likwidować już działających przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są zlokalizowane poza szpitalami.

Ustawa o cieci uchwalona już w tym tygodniu?

Przypomnijmy, że nad ustawą o sieci szpitali właśnie pracuje Sejm. Dwa tygodnie temu projekt zostały przyjęty przez sejmową Komisję Zdrowia. W tym tygodniu zaplanowano drugie czytanie ustawy. Wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia z PiS, Tomasz Latos nie wyklucza, że ustawa zostanie uchwalona w całości jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Interia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz