Radziwiłł: ryczałt zależny od aktywności szpitala

20 Marca 2017, 15:32

Jeśli szpital zakwalifikowany do sieci wykona mniej świadczeń, jego ryczałt zostanie obniżony - powiedział PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 

Zasada ta ma również działać w drugą stronę. Szpital, który wykona więcej procedur, może liczyć na wyższy ryczałt. W ten sposób MZ chce motywować szpitale do leczenia pacjentów.

Ryczałt nie zniechęci szpitali do leczenia

K. Radziwiłł nie zgadza się z zarzutami, że finansowanie ryczałtowe zniechęci szpitale do leczenia, a pacjenci mogą być odsyłani do innych placówek. Zapewnił, że ryczałt będzie "modyfikowany w zależności od aktywności szpitala". "Jeśli wykona on mniej świadczeń, ryczałt zostanie obniżony; jeśli wykona więcej świadczeń, otrzyma więcej pieniędzy" - powiedział.

Na wysokość ryczałtu ma także wpływać jakość świadczonych usług

MZ pracuje nad ustawą o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, która ma m.in. wprowadzić obowiązek posiadania przez szpitale określonych wymagań jakościowych. - Będziemy zmierzać do tego, żeby ustalać wynagrodzenie szpitala w zależności od różnych wskaźników, jak np. liczba powikłań, liczba zakażeń, średni czas przeżycia pacjenta itp. - powiedział minister.

 

AS

Źródło: Onet Biznes

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz