Rezydenci ostrzegają: środowisko się radykalizuje. Będzie kolejny protest?

11 Kwietnia 2017, 13:44

Czy młodzi lekarze czują się lekceważeni przez Ministerstwo Zdrowia? Co jeśli rząd nie przyjmie projektu MZ dot. minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia? Jak idzie zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem? Pytamy o to wiceszefa Porozumienia Rezydentów OZZL, Damiana Pateckiego.

PZ: Czy akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym płac minimalnych przynosi efekty? Zdążycie zebrać wymaganą liczbę podpisów na czas?

Damian Patecki: Powinniśmy zdążyć. Problemem jest to, że ludzie oczekują bardziej radykalnych działań, niż te pokojowe. Jeśli nie uzbieramy odpowiedniej liczby podpisów, to tylko dlatego i będzie to bardzo zły sygnał dla ministerstwa zdrowia i dla rządu.

PZ: Rządowy projekt o płacach minimalnych wciąż nie trafił pod obrady rządu. Czy czujecie się lekceważeni?

Damian Patecki: Nie czujemy się lekceważeni, ale zastanawiamy się za to, co zrobi minister Radziwiłł jeśli firmowany przez niego projekt nie przejdzie. Czy jest człowiekiem honoru?

PZ: Ale dostrzegacie problem skąd szpitale mają wziąć pieniądze na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników medycznych?

Damian Patecki: Oczywiście że dostrzegamy. Pieniądze mają pochodzić z wyższej wyceny punktów NFZ, ze wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, a także z tego, że nie wszystkie szpitale znajdą się w sieci.

PZ: Jakich zmian oczekujecie w systemie kształcenia młodych lekarzy? Czy MZ pyta Was w tej sprawie o zdanie?

Damian Patecki: Oczywiście oczekujemy zwiększenia jakości szkolenia, zmniejszenia biurokracji, a także przestrzegania prawa pracy. Ministerstwo nie musi się z nikim konsultować, bo i tak zrobi wszystko po swojemu.

PZ: Czy przed wakacjami planowana jest jeszcze jakaś akcja protestacyjna, która przypomni o postulatach młodych lekarzy?

Damian Patecki: O naszych postulatach wszyscy cały czas pamiętają. Środowisko się radykalizuje, więc czas pokaże co będzie dalej.

Rozmawiała Aleksandra Smolińska

Foto: Manifestacja lekarzy rezydentów, czerwiec 2016 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz