Kardiolodzy: Na wdrożenie innowacji w Polsce czeka się latami

11 Kwietnia 2017, 16:46

Co roku w medycynie pojawiają się nowe technologie, innowacyjne metody leczenia i nowoczesne leki. Ale w Polsce dostęp do nich jest ciągle ograniczony – mówią lekarze i twierdzą, że prędzej niż innowacje przejdą polski proces legislacyjny, na świecie pojawią się kolejne nowości, do których nam ciągle daleko.

Nowe technologie w medycynie to nie tylko innowacyjne leki, ale również urządzenia medyczne, które pozwalają ratować życie pacjentów. Proces wdrażania tych technologii jest jednak wieloetapowy i czasochłonny. Zdaniem lekarzy, w jednym koszyku potrzeb mieszają się innowacyjne technologie, interesy pacjentów i długość procesu decyzyjnego. Problem dotyczy m.in. kardiologii.

Jak szybciej wdrażać innowacyjne rozwiązania w medycynie?

- Pacjenci od wielu lat oczekują na refundację leków czy urządzeń, które po okresie przedłużającego się opiniowania bardzo często przestają być innowacyjne, bo już dawno zastąpione są nowszymi. Być może dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie w kardiologii programów terapeutycznych, które wzorem onkologii pozwolą usystematyzować grupy pacjentów i podzielić technologie w ramach określonych potrzeb - uważa profesor Adam Witkowski, kardiolog, Kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie i dyrektor WCCI Warsaw.

Rozwiązanie w tej kwestii podpowiada podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki  i Szkolnictwa Wyższego, Łukasz Szumowski, profesor kardiologii: - Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się wprowadzić taką agencję, jakie funkcjonują w innych krajach w Europie, która zajmie się badaniami. Dzięki temu nie będziemy musieli się opierać wyłącznie na badaniach firm farmaceutycznych i bardzo  ogólnych badaniach europejskich – uważa Łukasz Szumowski.  - Ideałem byłoby gdybyśmy mieli możliwość współfinansowania pewnych produktów, na przykład z ubezpieczeń. Pacjent mógłby współuczestniczyć we wprowadzaniu innowacyjności leku – dodaje.

W Polsce na ocenę innowacji czeka się latami

W Polsce jak na razie jedyną agencją, która istnieje jest Agencja Oceny Technologii Medycznych. Jednak brak regulacji prawnych sprawia, że na ocenę innowacji czeka się latami, aż te przestają być światowym trendem, mówi prof. Stanisław Bartuś. - Jeśli chodzi o nowe leki to tu ścieżka jest dość mocno określona, ile to ma trwać. Nowe technologie to tutaj nie ma regulacji czasowych. Stąd wprowadzenie nowych technologii zajmuje tutaj dużo czasu. - Jeśli to nie zostanie zmienione, to zawsze będziemy w ogonie – dodaje prof. Robert Gil, kardiologii, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Obecnie czeka nas wdrożenie dwóch programów Ministerstwa Zdrowia mających ogromne znaczenie dla kardiologii – ustawa o sieci szpitali i Koordynowana Opieka Specjalistyczna (KOS – Zawał). To od nich i ich finansowania zależy, jak dalece posuną się możliwości wdrażania innowacyjnych metod leczenia w zderzeniu z nową rzeczywistością systemową – podkreślają kardiolodzy.

AS

Źródło: mat/pras

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz