NFZ: Od połowy roku dodatkowe 500 mln dla szpitali

14 Kwietnia 2017, 10:38

Narodowy Fundusz Zdrowia ujednolica stawki za świadczenia zdrowotne dla szpitali. Od połowy roku finansowanie placówek, które znajdą się w sieci ma wzrosnąć o ponad pół miliarda zł.

Tyle NFZ dopłaci do świadczeń zdrowotnych zakładając, że szpitale będą ich udzielały mniej więcej tyle samo co teraz. Wyższe stawki mają zrekompensować placówkom medycznym dodatkowe koszty udzielania świadczeń. Zmiany są też związane z wejściem w życie w połowie roku ustawy o sieci szpitali, a co za tym idzie ryczałtowego finansowania szpitali, które znajdą sie w systemie zabezpieczenia na jednym z sześciu poziomów.

Fundusz ujednolica stawki za świadczenia zdrowotne

Konieczność ujednolicenia jednostek sprawozdawczych w tych rodzajach świadczeń, które będą służyć do wyliczenia wartości ryczałtu systemu zabezpieczenia na dany okres rozliczeniowy, jest niezbędna z uwagi, iż dotychczasowe wartości punktowe i ceny punktów dla produktów rozliczeniowych określonych w poszczególnych zarządzeniach Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, określających warunki zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzajach świadczeń mających stanowić system szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej nie są jednolite dla omawianych rodzajów świadczeń – wyjaśnia NFZ w projekcie zarządzenia prezesa.

Będzie więcej pieniędzy dla szpitali

Przypomnijmy, że w marcu br. prezes NFZ Andrzej Jacyna deklarował, że na finansowanie szpitali Fundusz zamierza przeznaczyć w drugiej połowie roku dodatkowo około 2 mld zł. Pieniądze miałyby trafić zarówno do placówek, które znajdą się w sieci, jak również tych, które będą musiały wystartować w konkursach. - Spodziewam się wyniku finansowego w okolicach 2 mld złotych – mówił prezes NFZ Andrzej Jacyna i dodał, że chce aby te środki mogły być jak najszybciej wykorzystane. – Chcemy, żeby te środki były do dyspozycji pod koniec czerwca, jeszcze przed ogłoszeniem uzupełniających konkursów do sieci szpitali – wyjaśnił. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

r Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 8:30
Nic to nie da!
Dodatki dla pielęgniarek zjadają wszystko. A pamiętamy, że wte dodatki to dopiero 50% z obiecanej kwoty.