IBM inwestuje w projektowanie nowych leków

18 Kwietnia 2017, 14:07

Gigant technologiczny IBM uzyskał patent na produkcję maszyn służących do modelowania nowych cząsteczek. Modele będą przewidywać wskazania terapeutyczne do podania leku oraz skutki uboczne poprzez analizę danych z kilku źródeł informacji o lekach.

Firma IBM twierdzi, że wynalezienie nowych modeli uczenia się maszyn może utorować drogę do szybszego odkrycia skuteczniejszych i bezpieczniejszych leków. Aby to osiągnąć, firma wdrożyła silnik asocjacji kognitywnych w celu wykrycia znaczących związków między przewidywanymi wskazaniami terapeutycznymi a skutkami ubocznymi. Silnik posiada również wizualny system analityczny, który umożliwia graficzne przedstawienie danych.

Korzyści dla firm farmaceutycznych

Według IBM nowa metoda może umożliwić badaczom z firm farmaceutycznych stworzenie hipotez potrzebnych do odkrywania leków. Firma stwierdziła, że w przypadku opracowania nowego leku, który niesie ze sobą wysokie ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych, należy zachować szczególną ostrożność w testowaniu nowych produktów. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie ma być silnik komputerowy.

Innowacje w służbie zdrowia

Starszy menedżer i dyrektor programowy IBM Research Center, Jianying Hu powiedział —Jako wynalazcy w IBM, mamy okazję pomagać rozwiązać realne problemy. Nasz zespół ciężko i z poświęceniem pracował nad tymi badaniami i nadal poszukujemy nowych sposobów poprawy zdrowia ludzi na całym świecie dzięki innowacjom i wynalazkom.

Dwa z głównych powodów, które powodują opóźnienia w badaniach klinicznych, to brak skuteczności badanej substancji i szkodliwe skutki uboczne, z których każdy decyduje o około 30 proc. porażek. Aby rozwiązać te problemy, IBM postanowił użyć modeli komputerowych, które opierając się na analizie danych, są tańsze i bezpieczne.

Magdalena Mroczek

Źródło: itsoftware.pharmaceutical-business-review.com

Foto: Wikipedia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz