Izba Aptekarska: Dziennie upadają dwie małe apteki

18 Kwietnia 2017, 15:55

Uchwalone przez Sejm zmiany na rynku aptek, to zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej jedyny ratunek dla kilku tysięcy polskich mikroprzedsiębiorstw. - Dziennie upadają dwie małe apteki, a w to miejsce powstają trzy apteki sieciowe – pisze prezes NIA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w liście otwartym do senatorów.

Jutro ustawą „apteka dla aptekarza” zajmą się dwie połączone komisje senackie. Projekt już na etapie prac sejmowych wzbudzał wiele kontrowersji i do końca nie było pewne w jakim kształcie trafi do Senatu. Ostatecznie w ustawie pozostał zapis mówiący o tym, że właścicielem apteki może być tylko farmaceuta. Pozostawiono także kryterium demograficzne i geograficzne przy tworzeniu nowych aptek. Z takiego kształtu ustawy zadowolona jest Naczelna Izba Aptekarska. Prezes NIA apeluje do senatorów o przyjęcie ustawy bez zmian.

Rynek aptek trzeba ucywilizować

Wprowadzenie projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego w życie ma na celu ucywilizowanie rynku aptecznego, który jest obecnie w aż 60 proc. zdominowany przez sieci apteczne (w 2004 r. w Polsce było ich 45, dzisiaj jest ich 417). To groźne zjawisko, tym bardziej, że agresywna ekspansja sieci odbywa się kosztem polskich aptek indywidualnych – dziennie upadają 2 małe apteki, w to miejsce powstają 3 apteki sieciowe. Jeżeli nikt nie powstrzyma tego procesu to za 5 lat apteki indywidualne znikną z rynku – konsekwencje tego zjawiska są nieodwracalne. Celem tych regulacji jest więc ochrona ponad 4,5 tysiąca polskich drobnych przedsiębiorców prowadzących apteki, którzy już dziś balansują na granicy bankructwa oraz zabezpieczenie wielu tysięcy miejsc pracy.

Przeciwnicy zmian nie składają broni

Mimo zaawansowanych prac nad tym projektem, przeciwnicy projektowanych zmian z pewnością nie złożą broni. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych dni zostaną Państwo zasypani kolejną porcją materiałów dyskredytujących ten projekt. Dlatego w imieniu Naczelnej Rady Aptekarskiej, proszę Państwa o nieuleganie presji tych grup oraz poparcie regulacji, w toku prac legislacyjnych prowadzonych przez Senat RP. W tym celu zachęcam do dalszej, konstruktywnej współpracy nad projektem, który jest korzystny dla polskiego sektora aptecznego oraz polskich pacjentów.

Aleksandra Smolińska

Źródło: NIA

Foto: NHS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz