Farmaceuci odciążą lekarzy rodzinnych?

19 Kwietnia 2017, 12:11

Według zapowiedzi NHS, więcej brytyjskich przychodni ma otrzymać wsparcie ze strony nowych farmaceutów klinicznych, wyszkolonych w zakresie chirurgii. 

W Wielkiej Brytanii już 650 przychodni korzysta z usług ponad 490 farmaceutów pracujących w ramach programu pilotażowego. Aktualnie farmaceuci pomagają w rozładowaniu kolejek do lekarzy rodzinnych obsługując blisko 6 milionów pacjentów.

Zmiany z korzyścią dla pacjentów

Z ostatnich doniesień wynika, że wielu pacjentów, zwłaszcza tych bezbronnych i w podeszłym wieku, przyjmuje zbyt dużo leków, lub przyjmują je niewłaściwie. Według raportów lekarzy rodzinnych, co najmniej jedna na sto osób stosuje niepoprawne leczenie farmakologiczne.

Umieszczenie farmaceutów w przychodniach rodzinnych pomoże NHS we wprowadzeniu strategii zwiększenia dostępu do porad medycznych pacjentów. Prócz tego farmaceuci będą mogli prowadzić konsultacje i leczenie pacjentów.

NHS liczy na skrócenie kolejek w przychodniach i poszerzenie gamy usług niesionych  pacjentom. Nowi pracownicy w przychodniach pozwolą zapewnić kontakt z lekarzem rodzinnym pacjentom, którzy faktycznie takiej konsultacji potrzebują. Może mieć to również pozytywny wpływ na morale lekarzy. NHS zamierza zrekrutować do 2021 r. dodatkowo 1500 farmaceutów w całej Wielkiej Brytanii.

JanKa

Źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz