UK: Nowe technologie zrewolucjonizują pracę lekarzy?

19 Kwietnia 2017, 9:12

SBRI Healthcare przeznaczy 2,1 miliona funtów na wspieranie rozwoju innowacyjnych technologii, które zrewolucjonizują pracę lekarzy POZ i unowocześnią ich gabinety.

W ostatniej rundzie finansowania przez NHS innowacyjnych projektów, 22 nowe technologie zostały wybrane w celu dalszego rozwoju. Mają one na celu ułatwienie pracy w gabinetach lekarzy rodzinnych.

Innowacje dla starzejącego się społeczeństwa

Zdaniem SBRI Healthcare, projekty zostały wytypowane ze względu na ich potencjalną wartość dla służby zdrowia oraz korzyści dla pacjentów. —W naszym codziennym życiu niewiele jest obszarów, które pozostają nienaruszone przez postęp technologiczny. Poprzez program SBRI Healthcare, sieć AHSN (sieć naukowa promująca nowe technologie), współpracuje z partnerami z branży w celu opracowania rozwiązań, które pomogą zapewnić wysoką jakość usług dla lekarzy rodzinnych. Jest to szczególnie ważne w dobie starzejącej się populacji—powiedział dr Liz Mear, Przewodniczącego sieci AHSN.

Firmy, oferujące najlepsze technologie, będą wspierane dalej w celu rozwoju projektów, a te które przejdą drugą fazę rozwoju, będą komercjalizowane. Można otrzymać aż 100 000 funtów dofinansowania. Na rozwój szansę mają innowacje z dziedziny samo opieki, wcześniejszego diagnozowania oraz zarządzania.

Maszyna wykryje infekcje

Do zwycięzców konkursu należy m.in. urządzenie, które w oddechu pacjenta zmierzy nowe biomarkery, co pozwoli na odróżnienie infekcji wirusowej od bakteryjnej. Pozwoli to lekarzowi na przepisanie antybiotyków we właściwych przypadkach. Inna zwycięska technologia pozwala na automatyczny pomiar parametrów życiowych-tętna, oddechu, ciśnienia krwi i nasycenia hemoglobiny tlenem- już podczas przebywania pacjenta w rejestracji. Pozwoli to skrócić czas pobytu w gabinecie lekarza rodzinnego.

—90 procent kontaktów z pacjentem ma miejsce w praktyce lekarza rodzinnego, więc poprawa jakości i skuteczności opieki podstawowej może mieć ogromny wpływ na resztę systemu—zauważył dr Peter Brindle, członek panelu recenzującego. Na rozwój mają szansę innowacje, które pomogą szerokiej grupie pacjentów i usprawnią pracę w praktykach lekarzy rodzinnych.

Magdalena Mroczek

Źródło: pharmatimes.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz