Brytyjskie szpitale oferują lekarzom coraz wyższe stawki

20 Kwietnia 2017, 9:23

W zmagającej się z Brexitem i kryzysem w NHS Wielkiej Brytanii, szpitale coraz intensywniej zabiegają o lekarzy.

Szpital w Peterborough City, który ogłosił poszukiwania lekarza do 10-godzinnej zmiany na izbie przyjęć proponuje zainteresowanym 95 funtów za godzinę pracy.

Braki kadrowe niebezpieczne dla pacjentów

Rzecznik NHS stwierdza, że zachęta do współpracy dla lekarzy była wyjątkowa, ale też konieczna do „zapewnienie bezpiecznego poziomu personelu medycznego”. W całej Anglii coraz częściej dyrektorzy szpitali w trosce o dobro pacjentów wręcz błagają o dodatkowych zmienników do swoich izb przyjęć. Często zdarza się, że lekarze są zmuszeni pracować ponad 70 godzin tygodniowo. Zdarza się też, że są zmuszeni być „pod telefonem” po 12-to godzinnych zmianach. Sami lekarze określają tę sytuację jako niebezpieczną, moralnie wyniszczającą i niepokojącą.

Porażka rządu w polityce zdrowotnej

Próby zachęcania takie jak w szpitalu w Peterborough, czy jak w Dudley Group, gdzie zwiększono stawkę godzinową dla doświadczonych lekarzy z 60 do 70 funtów za godzinę, są jedynie krótkoterminowym rozwiązaniem problemów. Prócz zatrzymania u siebie stałej grupy opiekunów medycznych szpitale wciąż potrzebują nowych wolontariuszy do pracy.

Nie obejdzie  się jednak bez pomocy rządu, który jak zapewnia ma odpowiednio skoordynowaną politykę zdrowotną w zakresie inwestycji w personel NHS. Według opozycji i wielu pracowników medycznych, społeczeństwo może być zaniepokojone, kiedy ich zdrowie zależy do przepracowanego i niewystarczającego kadrowo personelu. Obwinia rząd za nieprawidłowe szacunki w kwestii ustalenia bezpiecznego poziomu zatrudnienia i wywierania presji na szczytowo obciążony budżet funduszu.  

JanKa

Źródło: Independent

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz