Czy partnerstwo na rynku farmaceutycznym się opłaca?

21 Kwietnia 2017, 9:17

Firma analityczna QuintilesIMS postanowiła poszukać odpowiedzi na odwiecznie trapiące firmy farmaceutyczne pytanie. Czy i kiedy opłaca się wiązać z partnerem handlowym przy wprowadzaniu nowego leku na rynek?

Pomiędzy 2006 a 2015 rokiem, około 60 proc. firm postanowiło wprowadzić na rynek swój pierwszy lek samodzielnie. Takie działanie wiąże się z dużym ryzykiem, lecz może nieść ze sobą większy zysk.

Sześciokrotnie większa sprzedaż w przypadku partnerstwa

Statystyki z pierwszego roku od wprowadzenia leku wykazały, że średni roczny obrót ze sprzedaży leków z firmą partnerską wyniósł 17 mln dolarów. W przypadku leków wprowadzonych samodzielnie przez firmę farmaceutyczną, sprzedaż leku przyniosła średnio 13,1 mln dolarów. W przypadku firm współpracujących średnia roczna sprzedaż leku wynosiła 65 tys. sztuk, w przypadku samodzielnych działań, odnotowano sprzedaż tylko 10 tys. sztuk.

Wciąż jednak to zysk z samodzielnej sprzedaży leku, pomógł rozwinąć się większej liczbie małych firm (101-500 mln dolarów z rocznej sprzedaży).

W pojedynkę trudniej trafić na listę refundacyjną

Z badań wynika również, że firmy działające samodzielnie, miały większe problemy z wprowadzeniem leku na listę refundacyjną, niż kooperacje partnerskie. W pierwszym przypadku odrzucono połowę wniosków, dla leków wprowadzanych z pomocą partnera odrzucono już tylko 32 proc. wniosków.

JanKa

Źródło: FiercePharma

Foto: Linkedin

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz