Lekarze: Poprzyjcie nas. Chcemy leczyć godnie i w Polsce

21 Kwietnia 2017, 14:01

Z takim apelem zwrócili się Polaków lekarze z OZZL, którzy w ten sposób chcą zachęcić do składania podpisów pod obywatelskim projektem płac minimalnych w ochronie zdrowia. W najbliższą niedzielę podpisy będą zbierane w 10 największych miastach w Polsce.

Obywatelski projekt ustawy o płacach minimalnych w ochronie zdrowia został zarejestrowany w Sejmie 16 lutego br. To oznacza, że zostało jeszcze niewiele ponad 3 tygodnie na zebranie wymaganych 100 tys. podpisów. Dlatego lekarze intensyfikują działania i w najbliższą niedzielę planują zbiórkę podpisów w 10 dużych miastach w Polsce.

Ofiarami ignorowania postulatów lekarzy są pacjenci

- Dla rządzących wprowadzenie godziwych pensji w ochronie zdrowia to jedynie problem budżetowy. Nie bierze się pod uwagę faktu, że przez prowadzoną dziś politykę mamy najmniej lekarzy na tysiąc mieszkańców w całej Europie. Brakuje też pielęgniarek i pracowników innych zawodów medycznych. Lekarze pracujący ponad siły coraz częściej rozważają pracę za granicą. Prawdziwą ofiarą ignorowania problemów pracowników ochrony zdrowia przez rząd jest pacjent, na leczenie którego brakuje czasu i personelu medycznego – mówi Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

MZ odkłada w czasie ważne decyzje

Zdaniem lekarzy MZ wciąż nie potrafi znaleźć kompromisu odkładając w czasie istotne w finansowaniu ochrony zdrowia, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. – Na wprowadzeniu ustawy zyskają nie tylko medycy, ale przede wszystkim pacjenci. Ustawa gwarantuje sprawiedliwe wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia, a co za tym idzie, gwarantuje, że ludzie ratujący ludzkie życie i zdrowie będą zmuszeni do pracy na kilku etatach w skrajnym przemęczeniu, które odbija się na pacjencie. Pacjenci, poprzyjcie nas. Chcemy Was leczyć godnie – mówi Michał Bulsa, szef Porozumienia Rezydentów OZZL.

Ogólnopolska zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o płacach minimalnych w ochronie zdrowia odbędzie się w niedzielę m.in. w Warszawie, Szczecinie, Lublinie, Poznaniu i w Gdańsku. Akcja potrwa od godz. 10 do 16.

Aleksandra Smolińska

Źródło: OZZL

Foto: Manifestacja PR OZZL, czerwiec 2016 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Anna J. Wtorek, 25 Kwietnia 2017, 9:45
Chętnie podpiszę a nawet rozpropaguję jak poprzecie propozycję dobrowolnosci szczepień w Polsce.