MZ: Uprawnienia techników farmaceutycznych bez zmian

11 Maja 2017, 11:21

Wczorajszy protest techników farmaceutycznych skłonił MZ do rozmów. Po apelach do rządzących, z technikami spotkał się wiceminister Marek Tombarkiewicz. Resort zadeklarował rezygnację z części planowanych zmian dotyczących techników. Zapowiedziano dalsze rozmowy.

- Minister spotkał się z Izbą Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oraz Związkiem Zawodowym Techników Farmaceutycznych RP, do rozmów doszło pół godziny przed zaplanowanym protestem, informuje nas Aneta Klimczak, Wiceprezes Zarządu Głównego ZZTF RP.

Kompetencje techników nie zostaną ograniczone

Zgodnie z obietnicą wiceministra Tombarkiewicza, resort ma wycofać się z proponowanych do tej pory zmian, czyli niefortunnego zapisu zmieniającego art. 91 Prawa Farmaceutycznego. - Na dzień dzisiejszy ustalenie jest takie, iż technik farmaceutyczny nie jest związany tzw. wykazem A. Pan minister z mównicy sejmowej przyznał otwarcie, że wykaz A, jest to wykaz surowców do receptury i jako taki nie może być odniesieniem do uprawnień zawodowych technika, tym samym do wydawania leków gotowych w aptece, tłumaczy Aneta Klimczak. Proponowany zapis miał poszerzyć listę preparatów, jakich technicy nie mogliby sprzedawać a to w konsekwencji ograniczałoby uprawnienia zawodowe techników, uważają protestujący. Niepokój jest tym większy, bo lista uwzględniała popularne substancje, dostępne bez recepty. Groźbie ograniczenia uprawnień zresztą, sprzeciwili się wczoraj protestujący technicy. Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP nie popiera także czekającej na podpis prezydenta ustawy „Apteka dla aptekarza” oraz wygaszeniu kształcenia techników farmaceutycznych a w ich miejsce powołanie zawodu pomocnika farmaceuty.

Studia dla techników?

Paweł Klimczak, Prezes Zarządu IGWPAiA w rozmowie z Polskim Radiem zadeklarował, że uzyskane efekty są połowiczne, podczas wczorajszych rozmów udało się załatwić jeden problem, niestety pozostają jeszcze dwa. Prezes poinformował, że ZZTF walczy o podnoszenie kwalifikacji czy studia dla techników. Zasugerował także, że czekająca na podpis prezydenta ustawa „Apteka dla aptekarza” sprowadza zawód do roli taniej siły roboczej, wykonującej jedynie czynności pomocnicze.

Jak informuje nas wiceprezes ZZTF kolejne obiecane przez wiceministra spotkanie dotyczyć ma kwestii kształcenia i dokształcania techników na poziomie studiów licencjackich.

Anna Grela

Źródło: Polskie Radio

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz