Projekt połączenia inspekcji wkrótce trafi na rząd

11 Maja 2017, 16:36

Dziś Komitet Stały Rady Ministrów pracował nad dwoma projektami ustaw o państwowej inspekcji bezpieczeństwa żywności. Połączeniem inspekcji sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem żywności rząd zajmie się prawdopodobnie już na najbliższym posiedzeniu.

Ministerstwo zdrowia nie zmienia zdania w sprawie planów połączenia inspekcji odpowiadających za bezpieczeństwo żywności i przekazania wszystkich kompetencji w ręce ministra rolnictwa. Od początku MZ jest temu przeciwne. - Chcemy nadal móc robić to, co robimy dobrze i co potrafimy robić – mówił dziś w Sejmie Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz. - Gdyby nadzór nad żywnością został w całości przeniesiony do kompetencji ministra rolnictwa, to prędzej czy później dojdzie do konfliktu interesów co jest ważniejsze: interes ekonomiczny czy zdrowie obywateli. Rozdział tych kompetencji uważam za znacznie bezpieczniejszy zarówno dla obywateli, jak i z punktu widzenia gospodarki – podkreślał dziś szef GIS.

Zmiany wdroży były wiceminister zdrowia

Głos w sprawie zabrał także były wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, który z ramienia rządu ma nadzorować proces połączenia inspekcji. - Moja rola, to rola organizacyjna. Będę realizował ustawę która mam nadzieję szybko przejdzie przez rząd i przez Parlament. Będzie to bardzo skomplikowane zadanie - połączenie pięciu odrębnych inspekcji w jedną zajmującą się bezpieczeństwem żywności. W tej chwili zajmuję się analizą obecnej sytuacji. Wszystko co robimy ma się opierać o szeroka debatę publiczną. Jesteśmy w stanie dojść do konsensusu. Jestem ostatnią osobą, która uciekałaby od dialogu i niczego nie chcę nikomu narzucać na siłę – mówił dziś w Sejmie Jarosław Pinkas.

Jak wyjaśnił dziś pełnomocnik rządu odpowiedzialny za wdrożenie reformy, łączeniem inspekcji zajmie się zespół złożony z przedstawicieli wszystkich konsolidowanych inspekcji. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

jedynka Niedziela, 21 Maja 2017, 13:56
Dziś 21.05.2017r. w TVN-24 bardzo ciekawy film - dokument o próbach lobbingu grup producenckich produkujących mięso w USA w aspekcie szkodliwości azotanów, wszystkie grupy producentów mięsa chcą zarobić, nie interesuje ich zdrowie ludzi. W Polsce może być podobnie gdy minister rolnictwa i wszystkie służby rolne zajmą sie nadzorem nad jakością zdrowotną żywności i zdrowiem ludzi. !!!!!!!!!!!
giga Sobota, 13 Maja 2017, 7:43
zmiany w nadzorze kontrolnym są niezbędne i rząd musi poważnie wziąć sie do pracy bo urzędników dużo a jakość żywności kiepska trzeba wprowadzić system od pola do stołu i monitorować ptzez jedną kompetentną inspekcję bo teraz to jest tylko praca dla urzędników stołki dla dyrektorom POPSL te intytucja 6 to państwo w państwie kontrole i obszary się dublują a konsument ma to co ma na brak chemicznych dodatków nie może narzekać a jakiej jakości są suplementy diet pożal się Boże i tu nie może minister zdrowia umyć rąk niczymPiłat skoro ma to zadania utrzymują tych urzędników podatnicy to niech dba o ich zdrowie a tłumaczenie że nic nie może zrobić to ignoranctwo tak samo dlaczego min zdrowia niacuje nad zaotrzeniem norm na substacje chemiczne w żywności? i cały czas twierdzi że żywnoś w obrocie jest zdrowa to niech podciągnie wiedzę na temat wpływy tych dodatków chemicznych na zdrowie
cytra Piątek, 12 Maja 2017, 9:34
finał będzie taki że nic nie zostanie zreformowane dobra zmiana jaką PIS obiecywał przedsiębiorcom nie nastąpi #' lobby urzędnicze wygra rząd nie dotrzyma obietnic wyborczych !'norma w polskiej polityce! czyli to samo co ich poprzednicy POPSL jeszcze ostatnia nadzieja w KUKIZ 15 bo jak obserwujemy to mzanosi się iż inspekcji i urzędników kontrolnych będzie coraz więcej