Firmy farmaceutyczne ukarane za manipulowanie cenami leków

12 Maja 2017, 11:41

Stowarzyszenie firm farmaceutycznych PhRMA wprowadza nowe przepisy dotyczące członków zrzeszonych w tej organizacji. W wyniku zmian PhRMA „pozbyła” się ponad dwudziestu dotychczasowych członków. Powodem jest m.in. manipulowanie cenami leków.

Co najmniej 200 mln dolarów rocznie na badania i rozwój

PhRma chce reprezentować poważne firmy farmaceutyczne, które intensywnie angażują się w inwestycje w innowacyjne leki. Nowe regulacje wymagają od członków organizacji inwestowania co najmniej 10 proc. swojego budżetu w badania i rozwój.

Nowe zasady mają zmobilizować mniejsze firmy w zmianę swojego modelu biznesowego, który przeważnie opiera się na zakupie praw do leków, a w konsekwencji znaczących podwyżkach cen. PhRMA dała jasny przekaz swoim członkom, utwierdzając ich w przekonaniu, że to oni są głównym źródłem stale rosnących cen leków, co coraz częściej stawało się przyczyną krytyki.

PhRMA nie chce być kojarzona z manipulacjami dot. cen leków

Spośród  22 firm usuniętych z szeregów PhRMA, 15 należało do stowarzyszenia, a 7 było pełnoprawnymi członkami. Wszyscy nie spełniali progu inwestycji w sektor badań i rozwoju. Nie wszyscy członkowie, którzy zostali wyrzuceni manipulowali cenami leków, lecz spora część z nich jest znana z takich metod. Firmy mogą ponownie aplikować o członkowstwo po spełnieniu określonych wymogów.

Organizacja stara się zdystansować od nieprzychylnych opinii dotyczących świata farmaceutycznego. Zapowiedziano wydatki dziesiątków milionów dolarów rocznie na kampanie reklamowe i działania PR, które mają stworzyć obraz przemysłu farmaceutycznego, jako lidera w podejmowaniu największych wyzwań zdrowotnych na świecie.

JanKa

Źródło: FiercePharma 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz