System komputerowy NHS sparaliżowany przez wirusy

16 Maja 2017, 14:01

W czasie ostatniego weekendu, komputery na całym świecie zostały poddane atakowi wirusa komputerowego. Nie ominęło to też systemu informatycznego NHS.

Skutki ataku okazały się poważne - zagroziły życiu i zdrowiu pacjentów. Część planowych operacji została odwołana, a na izbach przyjęć nie można było wykonać badań CT i MRT.

Wirus 'Wanna Decryptor'

Wirus pod nazwą 'Wanna Decryptor', który zaatakował szpitalne komputery, rozprzestrzenia się poprzez e-mail i blokuje dostęp do danych z komputera. W zamian za wejście do systemu domaga się wpłaty 300 dolarów (230 funtów) w wirtualnej walucie bitcoin. Hakerzy straszą, że jeśli pieniądze nie wpłyną na ich konto, wtedy dane zostaną usunięte. Szacuje się, że na terenie Anglii zaatakowanych zostało przynajmniej 45 placówek, chociaż dokładne dane nie zostały udostępnione. Najbardziej dotknięte są szpitale Londynie i Blackpool, chociaż wirus rozprzestrzeniał się też na Szkocję. Według ekspertów winny jest stary system Windows XP, który, pomimo że ma ponad 15 lat, cały czas używany jest na ponad 90 proc komputerów należących do NHS. Firma Microsoft ostrzegała podobno przed atakiem, ale w komputerach NHS nie zainstalowano najnowszej aktualizacji, która miała ochronić przed wirusem. Theresa May stara się uspokoić obywateli mówiąc, że dane nie zostały ukradzione, a jedynie dostęp do nich został zablokowany.

Nie dla szantażu

Komputery nie tylko w Anglii, ale na całym świecie zostały zaatakowane przez nowego wirusa. Podobno jednym z najbardziej dotkniętych krajów jest Rosja, nie upubliczniono jednak danych na ten temat. NHS jest jednak największą organizacją, którą zaatakowali hakerzy. - Windows XP nie jest dobrą platformą do trzymania danych, ponieważ nie pozwala na ściągnięcie odpowiednich zabezpieczających aktualizacji, które chronią przed wirusami. Komisja ds. Jakości doradza NHS korzystanie z innych platform—powiedział ekspert ds. cyberbezpieczeństa. - Jak na razie nie ma żadnych dowodów na to, że zostały wykradzione dane pacjentów.—Atak nie został wycelowany w NHS, uderzył w losowe organizacje—powiedział Rzecznik prasowy NHS.

Zważywszy na to, że zostało zajętych 1,4 miliona komputerów, a za każdy trzeba byłoby zapłacić 230 funtów, to wtedy łączna kwota okupu wyniosłaby 326 tysięcy funtów. NHS już teraz zapowiedział, że nie zapłaci hakerom żadnych pieniędzy.

Magdalena Mroczek

Źródło: dailymail.co.uk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz