MZ stawia na lepszą opiekę stomatologiczną dla dzieci

17 Maja 2017, 10:13

Wkrótce NFZ zapłaci za leczenie kanałowe, badanie lekarskie stomatologiczne i kontrolne po urazie zębów, do 5 zdjęć rtg, zdjęcie pantomograficzne z opisem oraz zabezpieczenie zębów u dzieci do 14 roku życia. Projekt rozporządzenia MZ właśnie trafił do konsultacji. A to nie wszystkie zmiany, które w opiece stomatologicznej dla dzieci planuje MZ.

Jak wyjaśnia resort zdrowia, zły stan zdrowia uzębienia dzieci i młodzieży wskazuje na konieczność zintensyfikowania działań. Zgodnie z wynikami Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej z 2012 roku, już u 2,3 proc. dzieci w wieku dwunastu lat stwierdzono brak co najmniej jednego zęba stałego, a u 3,2 proc. dzieci potrzebę leczenia kanałowego. Równocześnie aż 3,2 proc. dzieci w wieku piętnastu lat wymaga leczenia chorób miazgi z powodu próchnicy. Również urazy zębów stanowią częsty powód zgłaszania się dzieci i młodzieży do gabinetów stomatologicznych.

Leczenie zębów u dzieci wymaga z reguły radiologicznej diagnostyki wstępnej i kontroli co 3-4 miesiące. Oznacza to konieczność wykonania zwykle 4-5 zdjęć w procesie leczenia. Teraz istnieje możliwość wykonania tylko dwóch zdjęć, za które zapłaci NFZ. W przypadku urazów zęba, dzieci często trafiają do stomatologa w momencie, kiedy limit na ich leczenie został już wyczerpany. Stąd zmiany w koszyku gwarantowanym, które już wkrótce zamierza wprowadzić ministerstwo zdrowia.

To jeszcze nie wszystkie zmiany jakie planuje MZ w opiece stomatologicznej

W MZ trwają prace nad projektem założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jak informuje ministerstwo, są w fazie wstępnej. Kwestie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkołach, w tym również opieki stomatologicznej, nie zostały jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięte. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie MZ z lekarzami dentystami. - Decyzja dotycząca działań, które będą miały zwiększyć dostęp do świadczeń dentystycznych dla dzieci w wieku szkolnym, zapadanie po wysłuchaniu opinii zainteresowanych stron – deklaruje ministerstwo.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego

Aleksandra Smolińska

Źródło: RCL, MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz