"Apteka dla aptekarza" podpisana. Co na to technicy farmaceutyczni?

16 Maja 2017, 16:34

Prezydent podpisał dzisiaj wzbudzającą wiele kontrowersji ustawę „Apteka dla aptekarza”. Technicy farmaceutyczni przeciwko ustawie protestowali w ubiegłą środę. Byli tez uczestnikami piątkowego spotkania w Kancelarii Prezydenta. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Anetę Klimczak, wiceprezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP.

Wszystko wskazywało, że piątkowe spotkanie odwróci los ustawy i ta nie zostanie podpisana. Stało się jednak inaczej, mimo podnoszonych do samego końca argumentów przeciw planowanym zmianom na rynku aptek.

Dlaczego ustawa została zatem podpisana?

- Nie wiem dlaczego ustawa została podpisana, naciski musiały być duże. Dla mnie nie ma to racjonalnego wytłumaczenia. Nie rozumiem, dlaczego prezydent nie wziął pod uwagę naszych argumentów. Nie oznacza to jednak, ze nie będziemy walczyć w tej kwestii. Będziemy dalej walczyć o swoje, próbując dotrzeć do środowiska prezydenta, pozyskać poparcie posłów, aby technicy farmaceutyczni byli grupą zawodową, która może prowadzić apteki i otwierać nowe. W przypadku wypowiedzenia umowy najmu lokalu, technik ponownego zezwolenia na prowadzenie apteki nie otrzyma, a to jest dla nas bardzo krzywdzące. Jeżeli ustawa ma dotyczyć zawodów pracujących w aptece, istotne jest, aby objęła także nas - techników, komentuje dla nas Aneta Klimczak, wiceprezes ZZTF RP.

Nie tylko technicy nie popierali zmian

Technicy przeciwko ustawie protestowali 10 maja. To jeden z postulatów, który podnosili podczas strajku. Zdaniem techników farmaceutycznych ustawa zabetonuje rynek a zmiany mają na celu eliminację konkurencji. Dobro pacjentów także stoi pod znakiem zapytania. Istnieje realna groźna, że od teraz warunki na rynku będą dyktować farmaceuci. Argumenty techników popierali również pracodawcy. Oni także zwrócili uwagę na problem, że ustawa tak jak innym przedsiębiorcom, którzy nie są farmaceutami, uniemożliwi technikom prowadzenie własnej apteki.

Anna Grela

Polecamy także:

  • O postulatach techników farmaceutycznych pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz