USA: Rosną różnice w średniej długości życia

17 Maja 2017, 9:48

Stany Zjednoczone są jednym z najbogatszych krajów o bardzo drogim systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Jednak brak obowiązkowego ubezpieczenia i znaczne różnice w zamożności doprowadzają do nierówności w średniej długości życia.

Średnia długość życia Amerykanów wzrosła o więcej niż pięć lat od początku 1980 roku. Jednak nie wszyscy ludzie żyją dłużej. W 13 Stanach noworodki mają dziś prognozowaną długość życia niższą niż ich rodzice - jak donoszą epidemiologowie z JAMA Internal Medicine.

Nierówności między stanami

Jako przykład występowania nierówności podać można Oglala County w Południowej Dakocie. Średnia długość życia wynosiła tu w 2014 roku 66,8 lat i była porównywalna z krajami takimi jak Sudan (67,2 lat), Indie (66,9 lat) oraz Irak (67,7 roku).

Z kolei w Summit County w Colorado, w popularnym ośrodku narciarskim zamieszkiwanym w 92 procentach przez białą ludność, ludzie teraz żyją średnio 86,8 lat. To była w 2014 roku najwyższa na świecie średnia długość życia, co plasowało ten region nawet przed Andorą (84,8 lata) i Islandią (83,3 lata).

Różnice w długości życia nie wynikają wyłącznie z nierównego dostępu do opieki medycznej. Udział tej szacowany jest na około 27 procent we wpływie na długość przeżycia. Znacznie większy wpływ mają tzw. behawioralne i metaboliczne czynniki, których wpływ na długość przeżycia szacuje się na około 74 procent.

Nadmierna śmiertelność wśród młodych

We wszystkich regionach kraju, śmiertelność wśród niemowląt spadła od 1980 roku. Różnice między bogatszymi i biedniejszymi regionami spadły tutaj, do czego przyczyniły się programy opieki zdrowotnej nad dziećmi. W niektórych rejonach zwiększyło się jednak ryzyko zgonu w wieku pomiędzy 25 a 45 rokiem życia. Czasami wzrosło one nawet o 11,5 procent. Wyjaśnia się to wzrostem przemocy i brakiem perspektyw, co powoduje niezdrowy tryb życia.

Więcej pieniędzy w ochronie zdrowia nie prowadzi automatycznie do dłuższego życia. W 2014 roku w USA wydano średnio 9,237 dolarów na osobę na opiekę zdrowotną. W Australii, gdzie średnia długość życia wynosi 82,3 lat i jest wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, było to tylko 4032 dolarów za osobę. Z kolei w Japonii, gdzie ludzie żyją średnio 83,1 lat, wydatki na zdrowie per capita wynosiły jedynie 3816 dolarów.

Magdalena Mroczek

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz