Dlaczego prezydent podpisał „Aptekę dla aptekarza”?

17 Maja 2017, 15:12

Prezydent bardzo długo dyskutował o tej sprawie z ekspertami, także z ministrem Radziwiłłem. To były wielogodzinne dyskusje, po których uznał, że te przepisy, które znalazły się w ustawie nie dotykają dzisiejszego rynku aptek – mówił dziś w RMF FM minister Krzysztof Szczerski tłumacząc decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy wprowadzającej zmiany na rynku aptek.

Ustawa, którą w kwietniu uchwalił Parlament czekała na podpis prezydenta do ostatniego dnia. Jak się okazało, po podpisaniu ustawy dyskusja na temat zmian na rynku aptek nie cichnie. Decyzją prezydenta oburzeni są technicy farmaceutyczni, przedsiębiorcy, sieci apteczne, a nawet wicepremier Jarosław Gowin, który dziś rano mówił, że część zapisów w ustawie jest wręcz skandaliczna. Jak decyzje prezydenta tłumaczy minister Krzysztof Szczerski?

Nie ma powodu by wzrosły ceny leków

Jak podkreślał dziś w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM minister z Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę po długich dyskusjach. Decydujący okazał się argument, że zmiany nie dotyczą już istniejących aptek, a jedynie nowych. -  Te apteki, które już funkcjonują, będą miały nadal obowiązek dostarczać leki po takich cenach jak do tej pory. Nie ma żadnego powodu, żeby sieci aptek podnosiły ceny leków na złość tej ustawie, bo funkcjonują na takich samych zasadach jak do tej pory. Farmacja to nie jest po prostu sprzedaż leków. To jest coś znacznie więcej – podkreślił minister Krzysztof Szczerski.

Gowin częścią większości parlamentarnej, która wsparła ustawę

Szczerski odniósł się także do porannej wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina, który po raz kolejny ostro skrytykował podpisaną przez prezydenta ustawę. - Ustawa o aptekach została wsparta przez większość parlamentarną, którą pan premier Gowin jest także częścią. To kwestia dyskusji wewnątrz obozu rządzącego. Prezydent został upewniony, że ta ustawa nie powinna mieć wpływu na ceny leków w aptekach. Jeśli one się będą podnosiły, to na skutek niewłaściwego wnioskowania z tej ustawy, a nie z samego faktu jej wejścia w życie. Prezydent podpisuje tylko te ustawy, które są zgodne z jego programem politycznym – podkreślił Krzysztof Szczerski.

AS

Źródło: RMF FM

Polecamy także:

  • O tym, jak podpisanie przez prezydenta "Apteki dla aptekarza" skomentował wicepremier Gowin, pisaliśmy tutaj
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz