Biały Dom chce od firm większych rabatów na leki

18 Maja 2017, 13:55

Administracja Białego Domu sugeruje, że utrzymanie w Medicare rabatów od producentów leków na tym samym poziomie co w Medicaid, znacząco obniżyłoby koszty leczenie obywateli. 

W swoim przemówieniu w Stanford University Mick Mulvaney, dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu zapowiedział, że administracja rządowa wraz z prezydentem będą starać się uzyskać większe rabaty dla Medicare.

Leki w Medicare prawie dwukrotnie droższe niż w Medicaid

Wielokrotnie słyszeliśmy o planach Donalda Trumpa dotyczących obniżenia cen leków oraz o negocjacjach cen dla Medicare, ale do tej pory nigdy nie było wzmianki o utrzymaniu tak znaczących rabatów.

Według raportu Health and Human Service opartego na stawkach za rok 2009, ceny leków w Medicaid były dwukrotnie niższe niż te, które Medicare otrzymywał w cenie hurtowej. Stosunek cen leków dla obu funduszy wynosił 45 proc. do 19 proc.

Obniżki cen zagrożeniem dla rozwoju branży farmaceutycznej

Odpowiedź przemysłu była natychmiastowa. Przedstawiciele branży, tacy jak na przykład PhRMA wypowiadali się, że zmiany ograniczyłyby dostęp do niezbędnych leków i zwiększyłyby koszty dla odbiorców. Firmy podkreślały, że ograniczy to też ich budżet na inwestycje, badania i rozwój, które są potrzebne do dalszego rozwoju farmakologii.

JanKa

Źródło: FiercePharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz