Radziwiłł: Ratownicy przede wszystkim powinni ratować pacjentów

18 Maja 2017, 19:55

Tak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł skomentował dziś w Gościu Wydarzeń Polsat News zapowiedź ratowników medycznych o rozpoczęciu w przyszłym tygodniu akcji protestacyjnej. 

Zdaniem ministra Radziwiłła, ratownicy mogą być spokojni, że dostaną podwyżki. - Od lipca br. ma to być 400 zł i od przyszłego roku łącznie 800 zł – mówił dziś minister zdrowia. – Realizujemy niemalże literalnie całą listę postulatów ratowników medycznych. Mam nadzieję, że ratownicy oprócz tego, że się oflagują, będą też ratować pacjentów – dodał Radziwiłł.

Ratownicy medyczni zdecydowali, że ogólnopolski protest rozpoczną już 24 maja. Akcja rozpocznie się od oflagowania budynków. W takiej formie ma potrwać dwa tygodnie. Jeśli te działania nie przyniosą rezultatów, protest będzie eskalował. Ratownicy walczą o 1600 zł podwyżki, czyli tyle, ile otrzymują pielęgniarki.

W aptekach wciska się każdy towar

Minister Konstanty Radziwiłł odniósł się także do krytycznej wypowiedzi wicepremiera Gowina na temat podpisanej przez prezydenta we wtorek ustawy „Apteka dla aptekarza”. – Mam zupełnie inne zdanie. To bardzo ważna ustawa, która reguluje powstawanie nowych aptek. To bardzo wąskie regulacje. Apteka to nie jest zwykły biznes, ale placówka ochrony zdrowia. Znaczna część tego co się sprzedaje dzisiaj w aptekach nie ma żadnej wartości medycznej i tylko wyciąga się ludziom pieniądze z kieszeni. Apteki stały się rynkiem, na którym wciska się każdy towar – powiedział minister Radziwiłł w Polsat News.

Aleksandra Smolińska

Źródło: Polsat News

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

16 komentarzy

MAX Wtorek, 23 Maja 2017, 17:28
a moze powiniście złożyć pozew zbiorowy przeciwko MZ
Ja Wtorek, 23 Maja 2017, 11:13
Te 1600 zł należy się ratownikom medycznym bezwzględnie i to z wyrównaniem od czasu jak pielęgniarki dostały ten dodatek o który tak próbują walczyć ratownicy, o odsetkach nawet nie wspominam. Czemu zawsze ratownicy są poniżani finansowo w tym kraju i dalej traktowani jak 30 lat temu noszowi, widocznie było takie założenie stworzyć najtańszą siłę roboczą w służbie zdrowia i tak powstał ten piękny, piękny inaczej w naszym kraju zawód ratownika medycznego który ma same obowiązki a niema żadnych przywilejów i ma tylko jedno prawo zapier... do samej śmierci na swojej śmieciówce za 17 zł brutto co daję 1350 zł netto na miesiąc albo 300 godzin miesięcznie za 2500 zł netto. Strasznie wielkie pieniądze - jak w fabryce za 168 godz. bez biegania w święta po melinach i krzakach bez szarpania się z pijakami i ćpunami. Pozdro.
Grzegorz Poniedziałek, 22 Maja 2017, 16:30
Panie Ministrze to Pan utrudnia nam ratowanie pacjentów. Swoją decyzją zniesienia przez NiŚOL obowiązku posiadania zespołów wyjazdowych przysporzy nam Pany więcej nikomu niepotrzebnej pracy. Zespoły RM będą teraz wzywane do wszystkich zachorowań poza godzinami pracy przychodni. W chwili obecnej jak wynika z raportu NIK 70 % interwencji ZRM nie ma żadnego uzasadnienia a dzięki Panu będzie jeszcze więcej, bo to my jesteśmy dla ludzi ostatnią deską ratunku, gdy już wszyscy się na nich wypną. Teraz pacjent w stanie zagrożenia życia będzie miał dużo szczęścia jeśli zespół RM zdoła dotrzeć do niego na czas !
seba Poniedziałek, 22 Maja 2017, 15:48
Ratownicy medyczni ratowali, ratują i będą ratować. Oni nie zachowają się tak jak lekarze, którzy zamykali drzwi przychodni przed pacjentami.
Niewolnik systemu Poniedziałek, 22 Maja 2017, 10:17
Pan Radziwiłł zapomniał że kiedy protestował jako lekarz i zamykał przychodnie to pacjentów którzy nie mieli dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej ratowali ratownicy i pogotowie ratunkowe​.
ADOLF Sobota, 20 Maja 2017, 12:55
BYŁO SIĘ UCZYĆ A NIE NA WAGARY CHODZIĆ!
Rat-Med Sobota, 20 Maja 2017, 9:44
No i wszystko jasne. Chcemy kasy, kasy KASY!!!! JA pierdzielę jak to można wszystko wypłycić i sprzedać tak, żeby opinia publiczna miała nas za zachłannych nierobów. Owszem, o pieniądze też chodzi, ale to tylko jeden z postulatów!
jareka1@onet.eu Piątek, 19 Maja 2017, 20:30
jak wyrywał kase dla doktorków rodzinnych , ogromną kasę , od rządu gorszego sortu to inaczej śpiewał
Vog Piątek, 19 Maja 2017, 15:05
I to jest Prawo i Sprawiedliwość. Żenada. Od początku powstania zawodu ratownika medycznego ratownicy są wrogami dla lekarzy i pielęgniarek. Nigdy powiadam wam nie zarabiali i nie bedą zarabiać więcej lub tak samo jak pielęgniarki.
MISIEK Piątek, 19 Maja 2017, 12:07
niech pan minister mi tez kase wypalci te 400 brutto bo ja jej na oczy nie widzialem(walczymy o nie od 2 lat jednarozowa wypalata byla i tyle teraz znowu walka sie zacznie ) , takze nie dajcie sie wykiwac jak co niektore pielegniarki i pielegniarze z ZRM NIE DOSTALY !!!!
Tomasz Piątek, 19 Maja 2017, 11:50
Trzeba było bić się jak PO upadło, wtedy rozdawali wszystkim... Referenda i takie tam :)
Swoją drogą jak nawet wywalczone zostaną te podwyżki to i tak będzie trzeba kłócić się z takim dyrektorem ZOZ u żeby Ci ją dał... Da to 30% dodatek zabierze. Taka smutna rzeczywistość..
gdak Piątek, 19 Maja 2017, 11:24
Postulaty są takie.
800 zł od kwietnia +
400 zł od września+
400 zł w następnym roku
Na tych samych zasadach co personel pielęgniarski.
Pielęgniarka pracująca na tym samym stanowisku i wykonująca te same czynności zarabia więcej. Co na to kodeks i inspekcja pracy?
Rafnyk Sobota, 20 Maja 2017, 12:50
A w zespołach wyjazdowych żądło prowadzą karetki. Czyli robią ciut mniej. Nie to żeby im się nie należało bo one też potrzebują godnie zarabiać.
Nelson Piątek, 19 Maja 2017, 10:56
W każden właściewie wypowiedzi przedstawicieli ratowników medycznych można znaleźć słowa "protest nie odbije się na pacjentach" no ale jasne jest, że najlepiej siać panike.
html. Piątek, 19 Maja 2017, 10:44
Mam nadzieję że jak wyczesze dzwona swoją piękną limuzyną to sam się będzie ratował. Arogancki dupek.
michał Piątek, 19 Maja 2017, 21:15
Panie Ministrze, a Szanowny Pan wie, jak wygląda codzienna praca Ratownika w ZRM, w zespołach podstawowych ??
na czym polega ta "mniejsza odpowiedzialność" względem odpowiedzialności lekarzy zespołów S. Zarabiamy min., 4 razy mniej od nich, mniej od pielęgniarek, mniej od medialnych strażaków, bohaterskich policjantów, nie wspominając o odważnych żołnierzach !!!
Dlaczego więc wzywają nas do skaleczonego paluszka ... bohaterowie ...
resortowi koledzy odchodzą na emerytury i pełni zdrowia, werwy, krzepy i zapału przychodzą do pracy w ZRM, a my dalej mamy 20 lat do emerytury.

Panie Ministrze myślimy !!! troszkę to boli ale da się przeżyć!