Zdrowotny przegląd prasy

19 Maja 2017, 9:01

Dziś w prasie m.in. o niskich wynagrodzeniach lekarzy na stażu, karach za brak szczepień i niekorzystnych dla przemysłu farmaceutycznego zmianach w ustawie refundacyjnej.

„Lekarz stażysta bez dorabiania w barze by nie przeżył”. O złej sytuacji finansowej młodych lekarzy czytamy w Polska the Times. O perspektywie następnych sześciu lat pracy za 14 zł za godzinę mówi Tomasz Rynkiewicz – stażysta w jednym z krakowskich szpitali. 

„Duży potencjał przemysłu farmaceutycznego” – czytamy także w Polska the Times. Odpowiednie wykorzystanie potencjału tkwiącego w przemyśle farmaceutycznym może sprawić, że Polska stanie się liderem w produkcji leków – pisze Michał Szczygielski.

„Sąd za brak szczepień” – czytamy w Rzeczpospolitej. Są pierwsze wnioski o ograniczenia praw rodzicielskich osobom, które nie szczepią dzieci. 

„Z bólem o prawach pacjenta” – czytamy w Rzeczpospolitej. Rzecznik praw pacjenta to pośrednio urzędnik podległy ministrowi, który z ombudsmanem ma mało wspólnego. I ostatnio nowela nic tu nie zmienia – mówią eksperci. 

„Gorzki posmak homeopatii” – to temat z Dziennika Gazety Prawnej. Koncerny produkujące preparaty homeopatyczne próbuje przekonać ponownie Polaków, że za „pamięcią wody” stoją nadzwyczajne efekty w leczeniu chorób. Pomóc w tym mają przede wszystkim farmaceuci – piszą Patryk Słowik i Jakub Styczyński. 

Super Express pisze o niebezpiecznych zmianach w ustawie. W zmienianej ustawie refundacyjnej MZ umieściło zapis o tym, że jeśli NFZ wyda na refundację drogich leków więcej niż zakładał, różnicę będą musieli pokryć producenci tanich zamienników. To zagrozi bezpieczeństwu lekowemu naszemu kraju – ostrzegają eksperci Instytutu Jagiellońskiego. 

Redakcja

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz