Spada wartość rynku aptecznego

20 Czerwca 2017, 15:14

Jak podała PEX PharmaSequence, na rynku aptecznym w pierwszych osiemnastu dniach czerwca odnotowano spadki w sprzedaży leków na receptę i suplementów diety. Co to oznacza?

Wartościowo, w porównaniu do roku ubiegłego pierwszych 18 dni czerwca, spadła sprzedaż leków na receptę o 7,3 proc.,  suplementów  – 7,8 i kosmetyków  – 10,2 proc. Wzrost natomiast odnotowano w  segmencie leków bez recepty (OTC)  – o 2,2 proc.

W porównaniu do pierwszych 18 dni maja 2017 rynek spada w  przypadku leków na receptę  o  2,3 proc.,  OTC  – 6,4 proc.,  suplementów  – 11,7 proc. Rośnie natomiast  sprzedaż kosmetyków  – o 2,9 proc.  Jak podaje autor zestawienia, na spadki ma wpływ Ilość  dni wolnych w porównywanych okresach: czerwiec 2017  - 7,  czerwiec 2016  - 4, maj 2017  - 6.

Oznacza to, że niewiele zmienia się, jeśli chodzi o sytuację pacjentów. W przypadku sprzedaży leków na receptę może mieć nieznaczny wpływ refundacja, a w segmencie suplementów bardziej spadek ich cen, niż wzrost świadomości pacjentów. Zbliżający się okres urlopowy i porównanie wartości z drugiej połowy czerwca powinno pokazać bardziej dokładny obraz.

Janusz Maciejowski

Źródło: PEX PharmaSequence

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz