W Sejmie małe zainteresowanie siecią szpitali

07 Lipca 2017, 17:24

Dzisiejsza debata na temat sieci szpitali nie budziła wśród posłów takiego zainteresowania, jakiego można się było spodziewać biorąc pod uwagę temat. Dużej części posłów, którzy wcześniej zapisali się do zadawania pytań, nie było na sali sejmowej. Na część pytań ministerstwo nie udzieliło odpowiedzi. 

Co sieć szpitali oznacza dla pacjentów, jak zostanie podzielony ryczałt, co ze szpitalami i oddziałami szpitalnymi, które nie znalazły się w sieci, jak będzie funkcjonowała opieka specjalistyczna, co dalej z geriatrią i w jaki sposób MZ chce skrócić kolejki – to tylko część pytań, które posłowie zadali dziś ministerstwu zdrowia w ramach informacji bieżącej w Sejmie.

Dla pacjentów nie zmieni się nic

– Po wejściu w życie ustawy o sieci szpitali pod względem formalnym i zasad udzielania świadczeń, dla pacjentów nie zmieni się nic. Nadal będą poruszać się po systemie na takich samych zasadach jak teraz. Natomiast przez zmiany organizacyjne w systemie następuje możliwość koordynacji ciągłości wykonywania świadczeń. Ponieważ jak pacjent wchodzi do systemu to ten mechanizm finansowania i połączenia kilku zakresów w jednej umowie stwarza szanse na całościowe spojrzenie na pacjenta – mówił dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Gryza.

Geriatria w sieci

Wiceminister zdrowia zapewniał także, że z sieci szpitali nie zostały wykluczone oddziały geriatryczne.  – Uważamy, że pacjentem w podeszłym wieku należy się przede wszystkim opiekować przede wszystkim w jego środowisku. Leczenia osób starszych nie powinno się utożsamiać z leczeniem szpitalnym. Kluczową rolą dla geriatrii w Polsce jest wykształcenie odpowiedniej liczby specjalistów – podkreślał w Sejmie P. Gryza. – Niezależnie od tego niezakwalifikowanie do sieci szpitali nie oznacza, że dany szpital nie będzie finansowany ze środków publicznych – dodał wiceminister i wyjaśnił, że na Mazowszu NFZ ogłosi konkurs, w wyniku którego będzie chciał podpisać umowy z 4 lub 5 placówkami lub oddziałami geriatrycznymi.

Obawy prywatnych szpitali nieuzasadnione?

Według informacji przedstawionej przez wiceministra zdrowia, szpitale które znalazły się w sieci zabezpieczają około 140 tys. łóżek. W sieci nie znalazły się szpitale lub oddziały, które łącznie dysponują siedmioma tysiącami łóżek. Jak podkreślał Piotr Gryza w sieci szpitali znalazła się też spora grupa prywatnych placówek na wszystkich poziomach zabezpieczenia. Wszystkie placówki, które nie dostały się do sieci mają jeszcze szansę na publiczne finansowanie biorąc udział w ogłaszanych przez NFZ konkursach na świadczenia szpitalne.

Podczas dzisiejszej debaty posłowie nie usłyszeli odpowiedzi na pytania dotyczące likwidacji NFZ, minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia i kształcenia młodych lekarzy. Na wszystkie pytania nie związane bezpośrednio z siecią szpitali, ministerstwo ma odpowiedzieć posłom na piśmie. 

Aleksandra Smolińska

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/R.Zambrzycki

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz