Strasburg nową siedzibą EMA?

11 Lipca 2017, 9:31

Wielu polityków opowiada się za tym, aby Parlament Europejski przenieść do Brukseli i ograniczyć związane z tym koszty dojazdów. W zamian Strasburg miałby stać się siedzibą EMA.

Aby ograniczyć milionowe koszty dojazdów tłumaczy, urzędników i polityków między Brukselą a Strasburgiem powstała inicjatywa przeniesienia Parlamentu Europejskiego. Eurokraci chcą ukrócić tzw. wędrowny cyrk, który kosztuje podatników rocznie 114 mln euro. Aby Strasburg nie stracił prestiżu, miałby stać się siedzibą EMA, która do tej pory znajdowała się w Londynie, a po Brexicie musi zostać przeniesiona.

Strasburg najlepszym kandydatem

Szwedzka członkini partii konserwatywnej Anna Maria Corazza Bildt stwierdziła, że dla Strasburga jest to fantastyczna okazja. Inni politycy zwracali uwagę na zbyt wysokie koszty dojazdów. W Strasburgu znajdują się siedziby wielu międzynarodowych firm farmaceutycznych, Europejska Agencja ds. Jakości Leków, wiele placówek naukowych oraz międzynarodowe szkoły. Poza tym Strasburg jest miastem historycznym o dużym znaczeniu dla integracji europejskiej. W dodatku zdaniem polityków Strasburg jest dużo lepszym kandydatem niż Lille, którego kandydaturę zgłosiła Francja. 

Decyzja w listopadzie

Wiele państw zgłosiło kandydatury na siedzibę EMA. Jest to m.in. Bonn, Barcelona i Bukareszt oraz Warszawa. Decyzja w sprawie nowej lokalizacji agencji liczącej 900 pracowników zostanie podjęta w listopadzie przez kraje UE. Aby jednak przenieść siedzibę Parlamentu Europejskiego do Strasburga, Francja musi wyrazić na to zgodę. Francuski minister ds. zagranicznych Nathalie Loiseau powiedziała dziennikarzom, że Francja nie zgadza się na przeniesienie siedziby parlamentu do Brukseli. Tego samego zdania jest francuski prezydent Emmanuel Macron.


Magdalena Mroczek
Źródło aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz